Koncentracja uwagi. Co zrobić by bardziej skupić się na sobie?

PlantPur

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Koncentracja uwagi. Co zrobić by bardziej skupić się na sobie?

Trudno zaprzeczyć temu, że życie w czasach z dostępem do nieograniczonej ilości informacji ma dwie strony medalu. Czujemy, że mamy nad wszystkim kontrolę i nic nas nie może zaskoczyć, jednak nie trudno również o rozproszenia uwagi i ciągłe problemy z koncentracją. Jak zatem zadbać o to, aby nasza koncentracja uwagi była w jak najlepszej kondycji? Z jakich technik korzystać, aby ćwiczyć uważność?

Koncentracja uwagi na co dzień

Rano budzimy się pełni planów, motywacji i pomysłów na nowy dzień. Czujemy, że nic nie stanie nam na przeszkodzie i z werwą stawimy czoła wszystkim obowiązkom. Idziemy do pracy, siadamy przed komputerem i zalewa nas lawina informacji. Koncentracja uwagi nawet przez kilka minut graniczy z cudem. Jednoczesne odpisywanie na emaile, sprawdzanie portali społecznościowych, czytanie informacji czy nowych publikacji jeszcze bardziej zapędza nas w ten ślepy zaułek - brzmi znajomo? Otoczenie się taką ilością treści oraz rozpraszaczy niszczy naszą kreatywność, pozytywne nastawienie oraz otwartość na nowe wyzwania. Zapał do pracy spada, a walka o skupienie wykorzystuje wszystkie nasze siły, które moglibyśmy przeznaczyć na efektywne działanie. Na szczęście terapia uważności może ułatwić nam wyrwanie się z impasu i z dystansem spojrzeć na otaczające nas komunikaty.

koncentracja uwagi

Terapia uważności - jak z niej skorzystać?

Aby być bardziej skupionym na sobie, swoich obowiązkach, planach czy wyzwaniach warto wykorzystać kilka praktyk, i zacząć świadomą terapię uważności. Kluczem jest:

  1. Systematyczne planowanie, spisywanie zadań do wykonania oraz nadawanie im priorytetów. Tworzenie listy np. w trakcie jedzenia pożywnego śniadania pozwoli już na początku nastawić nasz umysł na konkretny cel i przez cały dzień do niego dążyć. Dodatkowo pozbywamy się wszystkich krążących po głowie myśli, które przypominają o pozostałych obowiązkach i uniemożliwiających skupienie się na konkretnym zadaniu. Dokładnie zrobiona lista pozwoli oczyścić mózg z natłoku informacji i bardziej skupić się na sobie.
  2. Nie bój się być offline - oderwanie się od wirtualnej rzeczywistości, do której cały czas jesteśmy podłączeni, zdecydowanie nie sprzyja kreatywności. Praktyka uważności z wyłączonym internetem w telefonie lub zamkniętymi zbędnymi zakładkami w naszej przeglądarce, pójdzie nam o wiele prościej. Gdy oddajemy się ważnemu zadaniu, lub chcemy być bardziej skupieni, początkowe bycie offline może powodować w nas dyskomfort i poczucie, że coś nas omija. Warto jednak być wytrwałym i uświadomić sobie, że to tylko nasza podświadomość płata nam figle, a jeśli przesuniemy sprawdzanie aktualności o godzinę do przodu nic się nie stanie. Jeśli ciągle nie rozpraszasz swojego umysłu dodatkowymi informacjami, łatwiej skupisz się na konkretnym zadaniu i szybciej doprowadzisz go do końca. Ta sama zasada dotyczy odpoczynku, jeśli po pracy starasz się zrelaksować na wygodnej kanapie z ulubioną książką, włączony telefon z wibrującymi powiadomieniami na pewno Ci na to nie pozwoli.
  3. Rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność - nawet najbardziej skupiona osoba, będzie miała problemy z dokończeniem zadania, jeśli sprawia jej ono trudność. Warto więc tak organizować sobie czas, aby robić rzeczy, które lubimy, w których czujemy się pewni i mamy pewność, że damy z siebie wszystko. To sprzyja praktyce uważności, ponieważ bez zbędnych myśli oraz narzekania podejmujemy wyzwanie. Jeśli jesteś przytłoczony natłokiem czynności, które spędzają Ci sen z powiek, zastanów się czy naprawdę musisz je wszystkie sam wykonać. Może warto poprosić kogoś o pomoc, albo po prostu z nich zrezygnować? Skup się na sobie, wsłuchaj w wewnętrzny głos - dzięki terapi uważności zyskaj cenny czas, który wykorzystasz na przyjemności, a umysł będzie mógł wypocząć.
  4. Praktyka uważności każdego dnia

    Życie jest zbyt krótkie, aby poświęcać czas i nasze siły na pracę, spotkania oraz decyzje, które nie motywują do działania i osobistego rozwoju. Koncentracja uwagi poprzez terapię uważności, pozwoli Ci skupić się przede wszystkim na sobie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

wróć do listy