Jakie łóżko do sypialni?

Materac
Jakie łóżko do sypialni?

Wybór łóżka to najważniejsza zakupowa decyzja, którą musimy podjąć, gdy urządzamy swoje mieszkanie. W łóżku i na materacu spędzamy średnio około 1/3 swojego życia, dlatego tak ważne jest, żeby było ono nie tylko wytrzymałe, ale przede wszystkim wygodne i zapewniało przyjemny sen. Odpowiadamy więc na pytanie - jakie łóżko do sypialni?

Jakie łóżko do sypialni - od czego zacząć wybór?

Komfortowe, pięknie łóżko to mebel, który z jednej strony jest ozdobą sypialni, a z drugiej wpływa na nasze dobre samopoczucie, bo gwarantuje nam przyjemny sen. Bez odpowiedniego łóżka, a przede wszystkim dobrze dobranego do niego materaca do spania niemożliwe jest właściwe funkcjonowanie na co dzień, dlatego do jego zakupu powinno się podejść ze szczególną uwagą. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment łóżek wykonanych z różnych materiałów, np. z płyty pilśniowej, z drewna lub płyty MDF. Jak w tak bogatej ofercie znaleźć najlepsze łóżko, na co zwrócić uwagę? Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Najlepsze łóżko do sypialni - łóżko drewniane

Szczególnie wartym polecenia materiałem, z których produkowane są łóżka, jest drewno, najczęściej dębowe lub bukowe. Łóżko wykonane z drewna jest gwarantem wysokiej jakości, która stanowi o trwałości i długowieczności produktów marki. Decydując się na drewniane łóżko warto również zastanowić się nad wyborem właściwego gatunku drewna. Łóżka bukowe powinni wybrać szczególnie alergicy, ponieważ nie gromadzą się na nim żadne drobnoustroje. Drewno dębowe cechuje natomiast niezwykła twardość i wytrzymałość. Meble wykonane z drewna dębowego posłużą jego właścicielom przez długie lata, nie tracąc nic ze swej wartości i estetyki. Warto pamiętać o tych cechach, jeśli zastanawiasz się jakie łóżko do sypialni będzie dla Ciebie najlepsze.

Drewniane łóżka wyglądają bardzo stylowo, dodają przytulności i ciepła wnętrzu, w którym są ustawione, co jest szczególnie ważne w przypadku sypialni. Niestety łóżko z prawdziwego drewna to bardzo duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Łóżko z płyty MDF – dla każdego

Na rynku znaleźć również można łóżka wykonane np. płyt pilśniowych lub płyty MDF. Obecnie są to bardzo popularne łóżka, które w swojej ofercie mają wszystkie znane sieciówki z meblami do domu. Tego typu łóżka będą dużo tańsze, jednak należy pamiętać, że ze spadkiem ceny będzie wiązał się spadek jakości mebla i jego krótsza żywotność. Jest to jednak dobra alternatywa, gdy dysponujemy mniejszym budżetem na urządzenie sypialni, a zależy na tym, żeby znalazło się w niej wygodne łóżko, na którym można położyć materac.

Wybierając łóżko z płyty MDF trzeba zwrócić uwagę na jakość wykończenia i dokupić do niego lepszej jakości stelaż, wówczas łóżko posłuży przez wiele lat. Nie można zapominać, że tak naprawdę rama łóżka to tylko szkielet, na którym położymy nasz materac. To od materaca zależy jakość i komfort snu, dlatego na nim trzeba się najbardziej skupić. Warto zatem więcej czasu poświęcić na zastanowienie się, jaki materac do łóżka dokupimy w kolejnym kroku.

jakie łóżko do sypialni

Odpowiedni wymiar i wysokość łóżka

Bardzo ważną kwestią podczas wybierania łóżka jest rozmiar, kształt łóżka i dopasowanie go do naszych indywidualnych potrzeb. Wygodne łóżko przeznaczone dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Natomiast dla dwojga minimum 140 cm. Oczywiście w ofercie sklepów są też węższe łóżka, bo przecież nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca, żeby ustawić większe łóżko.

Łóżka produkowane są pod standardowe wymiary materacy, a więc pojedyncze to: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm, dwuosobowe: 120 x 200 cm (do małych sypialni, ale raczej mało komfortowe), 140 x 200 cm, 160 x 200 cm (to najbardziej popularny wymiar), 180 x 200 cm i 200 x 200 cm. Można pokusić się również o wykonanie łóżka pod wymiar, ale będzie to wymagało również zamówienia odpowiedniego materaca, co znacznie podniesie koszty.

Zagłówek łóżka

Jeżeli zdarza się nam w łóżku czytać lub pracować z laptopem warto wybrać łóżko z zagłówkiem. Najwygodniejsze są zagłówki miękkie, tapicerowane i wysokie, wtedy można opierać się o nie w pozycji siedzącej i komfortowo pracować, czytać, oglądać telewizję. Zagłówek można również kupić oddzielnie - gotowy albo składany z elementów. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy mamy już łóżko i po jakimś czasie chcemy poprawić sobie komfort wieczornego relaksu, albo po prostu zmienić wystrój naszej sypialni.

Jaki materac do łóżka wybrać? - Najistotniejsza kwestia!

Nawet najładniejsza i najlepsza rama z drewna bukowego oraz najbardziej elastyczny stelaż nie zagwarantują komfortowego, przyjemnego, a przede wszystkim zdrowego snu, jeśli do łóżka nie wybierzemy dobrego materaca. Rama i stelaż mają za zadanie tylko podtrzymywać materac, a to od materaca właśnie zależy jakość codziennego snu. Nie warto więc wydawać bardzo dużej sumy pieniędzy na zakup najbardziej wymyślnego łóżka i stelaża, lepiej jest skupić się na wybraniu materaca, który będzie indywidualnie dobrany do naszych potrzeb i na którym co noc, będziemy się wysypiać. Jaki materac do łóżka powinniśmy zatem wybrać? Kupując materac najlepiej jest wybrać model z pianki termoelasycznej, który pod wpływem ciepła ciała użytkownika idealnie się do niego dopasowuje, zapewniając idealne podparcie i dobry sen. Jeśli dodatkowo wybierzesz materac ekologiczny, będziesz mieć pewność, że zadbałeś również o swoje zdrowie. Takie właśnie propozycje podpowiada sklep z materacami Plantpur!

 

wróć do listy