Zastanawiasz się jakie barwy wybrać do sypialni? Jaki kolor ścian sprawi, że szybciej zaśniesz, a twoja sypialni zamieni się w oazę spokoju i wymarzone miejsce wypoczynku? Podpowiadamy, jak pomalować ściany w pokoju do spania i jakie wybrać meble i dodatki.
Kolory w pokoju do spania mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie w łóżku, czas zasypiania, jakość odpoczynku oraz nastrój po przebudzeniu. Oczywiście nie ma jednej tak uniwersalnej barwy. Dlatego idealna sypialnia, powinna być kompozycją dwóch lub trzech kolorów w różnych odcieniach. Wówczas wnętrze będzie piękne i stylowe. W tym celu warto sięgnąć po paletę barw, sprzyjającą relaksowi i szybkiemu zasypaniu. W ten sposób można stworzyć pokój idealny do spania.
Najlepsze kolory do sypialni, czyli jak pomalować pokój do spania?
Spokojne, pastelowe, rozmyte lub barwy ziemi to idealne kolory do sypialni. Kolor ścian, meble i tekstylia powinny tworzyć spójną całość. Wśród barw najczęściej polecanych przez dekoratorów wnętrz znajdziemy pudrowy róż, pastelowe szarości, zielenie, błękity, a także spokojny odcień niebieskiego, który ma usypiającą moc. A jeśli gustujesz w barwach ziemi, spokojnie możesz je stosować, jednak nie więcej niż 2-3 w jednym pomieszczeniu. W przeciwnym razie wprowadzisz do swojej sypialni kolorystyczny chaos, a w takim wnętrzu nie tylko trudno się zasypia, ale też odpoczywa. Uważaj również z kolorem białym, pomieszczenia monochromatyczne, w których występuje biel jako barwa przewodnia i są piękne. Jednak biały Total wprowadza do wnętrza poczucie osamotnienia i wyizolowania.
Jak wybrać kolory do sypialni?
Wybierając kolory do sypialni, koniecznie sprawdź, jaki mają one wpływ na nasze samopoczucie. Wśród tych polecanych do pomieszczenia, w którym odpoczywasz i ładujesz akumulatory na następny dzień, nie brakuje uroczych odcieni pastelowych. Stworzysz z nimi sypialnię, która będzie oazą spokoju i wymarzonym miejscem relaksu. Zacznij od wyboru barwy bazowej, czyli tej, która stanie się tłem dla mebli i dodatków.
- Czy wiesz, że:
Beże, kremy, pudrowy róż, a także pastelowy popielaty to kolory, które sprawiają, że wnętrze staje się spokojne, przyjemne i bezpieczne? Są doskonałą bazą dla mebli i dodatków.
- Spokojne pastelowe i przytłumione zielenie (ale nie zgniłe) relaksują, koją nerwy. W ich otoczeniu szybko odpoczniesz po ciężkim dniu, ukoisz skołatane nerwy i spojrzysz na świat z optymizmem.
- Butelkowa zieleń to barwa spokoju luksusu i ambicji. Spędzając czas w jej otoczeniu, nie tylko szybko odpoczniesz, ale w przypływie pozytywnej energii poczujesz, chęć do działania i wyznaczenia sobie nowych celów.
- Niebieski od pastelowego błękitu po mocny granatowy to kolor, który poprawia koncentrację i usypia. Będzie więc idealny, jeśli cierpisz na bezsenność. Barwa ta powinna znaleźć się w zasięgu twojego wzroku, kiedy zasypiasz. Pomaluj więc na ten kolor ścianę, którą widzisz, leżąc w łóżku, powieś niebieskie zasłony lub postaw uroczy fotel w tym kolorze, w miejscu, w które wędruje twój wzrok, kiedy czekasz, aż przyjdzie sen.
- Fioletowy to barwa pasji i kreatywności. Ciemne głębokie odcienie sprawią, że sypialnia stanie się glamour, a jasne optycznie powiększą wnętrze. Mocne jego tony jak śliwka, indygo podgrzeją atmosferę w twoje sypialni. Zasypianie w ich otoczeniu sprzyja marzeniom i poprawia kreatywność w dzień. Jasne pastelowe fiolety to spokojne barwy, w których otoczeniu poczujesz się lekko i beztrosko.
- Taupe to bardzo modny odcień, który jest kompozycją szarości i brązów o spokojnym pastelowym odcieniu. W jego otoczeniu zasypianie jest bardzo przyjemne i szybkie.
Jakich kolorów unikać w sypialni?
Czerwony to kolor, który pobudza do działania, drażni i wywołuje agresję. Zrezygnuj z niego w pokoju do spania lub stosuj tylko pod postacią dodatków. Bibeloty w tym odcieniu ustaw w miejscu, którego nie widzisz, leżąc w łóżku. Jeśli marzysz o mocnym czerwonym akcencie, zastosuj go na ścianie za łóżkiem. Pod postacią uroczej przestrzennej fototapety lub łóżka tapicerowanego w kolorze czerwonym, lub bordowym. Leżąc na pięknym łóżku z pikowanym czerwonym zagłówkiem, nie będziesz widzieć ani jego barwy, ani wezgłowia. Za to po wejściu do sypialni i podczas porannej toalety, będzie ono zdobić twoją aranżację.
Pomarańczowy to kolor aktywności, energetyzuje, pobudza do działania, sprawia, że szybciej odpoczywasz. Jednak zaśnięcie w jego towarzystwie jest trudne, a dla niektórych osób wręcz niemożliwe.
Żółty, jeśli nie jest on pastelowy i rozmyty, zdecydowanie nie powinien występować w żadnej sypialni. Jest to kolor, który dodaje energii, pewności siebie i siły do działania. W pastelowych odcieniach napawa dobrym nastrojem i pozytywną energią. Jednak zaśnięcie w otoczeniu soczystej żółci bywa trudne, a wręcz niemożliwe. Zamiast zmęczenia czujemy przypływ energii i siłę do działania.
Ciepłe czy zimne kolory do sypialni?
Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i spokojne. Jednak ich nadmiar wizualnie zmniejsza powierzchnię, może być przytłaczający lub wręcz depresyjny. Jeśli w sypialni zastosujemy tylko wyłączne barwy ciepłe, możemy czuć się jak zamkniętym pudełku.
Zimne kolory optycznie powiększą małą sypialnię, ale mogą wywoływać u nas poczucie osamotnienia, a nawet lęku. W sypialni idealnym rozwiązaniem jest ocieplenie chłodnej bazy ciepłymi kolorami i na odwrót. Drobne przedmioty nie zmniejszą pomieszczenia i nie wprowadzą do wnętrza zbyt wiele zimna.
Zatem jeśli ściany w pokoju do spania są w odcieniach cieplejszych, pozostałe elementy wyposażenia mogą być neutralne a dodatki chłodne. Podobna zasad doskonale sprawdzi się w przypadku chłodnych ścian, które można ocieplić kolorem mebli, np. komody i szafa w odcieniu jasnego dębu.
Jaki kolor łóżka do sypialni?
Kolor łóżka dobieramy nieco inaczej niż pozostałe barwy, ponieważ leżąc na nim, nie widzimy ani wezgłowia, ani jego tapicerowanych elementów. Zatem dobieramy je do całej aranżacji. Jeśli w sypialni potrzebny jest mocny akcent kolorystyczny, to właśnie łóżko może mieć tapicerkę w takiej barwie. Wbrew pozorom nie będzie ono miało najmniejszego wpływu na nasz nastrój i czas, w jakim zasypiamy. Nie możesz zdecydować się, który kolor łóżka będzie odpowiedni dla Ciebie? Zapraszamy do zamówienia bezpłatnego próbnika tkanin.
Jaki kolor ścian do sypialni?
Wszystkie barwy ziemi, łącznie z brązem i spokojną zielenią, doskonale sprawdzą się na ścianach w pokoju do spania. Warto jednak pamiętać, żeby je rozjaśnić i nieco ożywić meblami i dodatkami. Do zieleni doskonale pasują wiklinowe i w kolorze jasnego dębu meble.
Do beży i szarości zdecydowanie lepiej będą pasowały białe komody i taka też szafa. Całość można uzupełnić pięknym, pikowanym łóżkiem w kolorze butelkowej zieleni, maliny lub granatowym.Do jasnych ścian wybierz meble drewnopodobne takie, które ciepłą nieco wnętrze i zjawiskowe łóżko w odcieniu brudnego różu, ciepłego brązu lub musztardowe.Do niebieskich ścian, koniecznie dodaj białe meble i piękne granatowe lub szare łóżko z tapicerowanym zagłówkiem.
Jaki kolor zasłon do sypialni?
Kolor zasłon w pokoju do spania powinien być dopasowany do całej aranżacji. Tekstylia w tym pomieszczeniu odgrywają bardzo ważną rolę, powinny być długie i gęsto marszczone, nawet jeśli okno takie nie jest. Warto zaznaczyć, że najpiękniejsze kotary do sypialni są przynajmniej o jeden ton jaśniejsze od ścian i mebli. Jednak w aranżacjach w stylu glamour, możemy się pokusić o ciemne zasłony w kolorze butelkowej zieleni, głębokiego fioletu lub czarne ze złotymi elementami.
Natomiast w sypialniach w stylu skandynawskim i minimalistycznym najlepszym wyborem będą te w złamanych odcieniach bieli, brudnego różu całej palecie beży i brązów.
Kolory, które dobrze widzieć przed snem
Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaraj się mieć w zasięgu wzroku kolor niebieski. Osoby, które kładą się do łóżka zestresowane i natłok myśli nie pozwala im zasnąć, powinny mieć przed oczami spokojną stonowaną zieleń. Wieczorni pesymiści odzyskają dobry nastrój i spojrzą na świat łaskawszym okiem, kiedy przed snem otoczą się spokojną bananową żółcią i przybrudzonym błękitem.
Wiele osób mających problem z zaśnięciem, ma niewygodne łóżko do spania lub otacza się niewłaściwymi kolorami przed snem.