Jaki materac dla starszego dziecka? Sprawdź zalecane wymiary i właściwości

Materac

Jesienne wieczory z PlantPur!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-13%

z kodami rabatowymi

-13% Sprawdź
Jaki materac dla starszego dziecka? Sprawdź zalecane wymiary i właściwości

Twoja pociecha wyrosła już ze swojego pierwszego łóżeczka niemowlęcego? Pora na własne, niemal dorosłe łóżko! Ten moment zawsze przychodzi szybciej, niż byśmy się go spodziewali. U dzieci rodzi dumę i niemal magiczne poczucie dorosłości, a u rodziców… Cóż. Czemu ten czas tak szybko leci? Dziś doradzimy, jaki materac dla starszego dziecka warto wybrać.

 

Każdy rodzic, który kupował już wcześniej łóżeczko niemowlęce i dopasowany do niego pierwszy materacyk, wie już, jak trudno znaleźć bardzo dobry materac dla dziecka i jak ważna jest to decyzja. Pierwsze lata życia są niezwykle ważne, jeśli chodzi o kształtowanie się odpowiedniej postawy, napięcia mięśni i rozwój kręgosłupa oraz stawów. To właśnie od zdrowego snu dziecka uzależniony jest jego rozwój neurologiczny, a na nas - rodzicach - spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie maluchowi komfortowego miejsca do nocnego odpoczynku. W momencie, gdy nadchodzi moment zmiany łóżeczka na pierwsze “dorosłe” łóżko, trzeba także wybrać odpowiedni materac dla starszego dziecka. Jaki będzie najlepszy? 

Materace dla dzieci - kiedy pora, by wymienić je na nowe?

Jeśli Twoje dziecko skończyło 3 lata, najczęściej to właśnie wtedy przychodzi pora na “przeprowadzkę” do nowego łóżka. Czasem, jeśli pierwsze łóżeczko było dostatecznie duże, rodzice zmieniają je dziecku na nowe nieco później, np. po 4 roku życia. Wszystko zależy właśnie od wymiarów obecnego łóżeczka, miejsca w pokoju, którym dysponujemy, od tego czy dziecko przenosi się z sypialni rodziców do własnego pokoiku, a także możliwości finansowych. 

Po 3-4 latach użytkowania pierwszego materacyka niemowlęcego przychodzi moment na zmianę materaca na nowy. Nawet, jeśli miałby to być ten sam model. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest oczywiście jego wymiar - gdy dziecko rośnie, bardzo szybko przestanie mu być komfortowo w dotychczasowym łóżeczku czy kołysce. Nowy materac dla starszego dziecka będzie miał zatem z pewnością większe wymiary, dostosowane do nowego łóżka. Ponadto, chodzi oczywiście również o higienę. 

jaki materac dla starszych dzieci

Jaki materac dla przedszkolaka wybrać? Jakie powinien mieć właściwości?

Jeśli chodzi o idealny materac dziecięcy, jest kilka kluczowych właściwości, które powinien on posiadać. Tak naprawdę wymienione poniżej cechy powinny charakteryzować zarówno materac 3 latka, jak i 10 latka. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest obecnie Twoje dziecko, jeśli wybierasz dla niego nowy materac, możesz śmiało sugerować się naszym zestawieniem. Te wskazówki będą odpowiedzią na pytanie, jaki materac dla dziecka wybrać:

 1. Materac powinien być ekologiczny - najlepiej wytworzony z olejów roślinnych. Na takie naturalne rozwiązania stawia producent materacy PlantPur. Warto wziąć pod uwagę tylko takie materace, które będą w 100% zdrowe dla organizmu dziecka. Większość materacy dostępnych na rynku produkowana jest z użyciem toksycznych klejów i substancji, które nie są bezpieczne dla żadnego człowieka, a w szczególności dla małego dziecka. 

 2. Tkaniny wykorzystywane do produkcji materaca powinny mieć odpowiednie certyfikaty i atesty, aby mieć pewność, że zostały dobrze przebadane, nim trafią do łóżka Twojego dziecka. Dzięki certyfikatom wiemy, że tkaniny te są przyjazne nawet najbardziej wrażliwej skórze dziecka. Wszystkie tkaniny użyte w materacu PlantPur Baby posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 Class 1 oraz Badania dermatologiczne z JSH Hamilton International. Z kolei pianki posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 Class 1 oraz PZH Atest higieniczny.

 3. Materac powinien posiadać ściągany pokrowiec, który można łatwo uprać w pralce w razie potrzeby. Ponadto pokrowiec materaca PlantPur Baby posiada także probiotyczną warstwę Fresh, stosowaną w przemyśle medycznym i w łóżkach rehabilitacyjnych.

 4. Materac powinien blokować rozwój roztoczy, bakterii oraz grzybów, które z całą pewnością nie są pożądane w otoczeniu dziecka. Nawierzchniowa tkanina PlantPur Aloes  o wysokiej gramaturze, wykorzystywana w materacu PlantPur Baby jest nasączona wyciągiem z liści aloesu, który hamuje nadmierny rozwój drobnoustrojów. 

 5. Materac dla dziecka w wieku od 3 lat wzwyż powinien gwarantować doskonałe podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Nie może być to zatem materac ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Najlepiej sprawdzi się materac termoelastyczny, który będzie znakomicie dopasowywał się do nacisku ciała, wszystkich jego krzywizn i pozycji przybranej przez dziecko. 

 6. Materac dla przedszkolaka powinien mieć już przynajmniej 10 cm wysokości - takie modele spotkasz najczęściej w sieciówkach.Najlepszy materac dla dziecka w tym wieku, który na długo zachowa swoją sprężystość i zapewni ciału odpowiednie podparcie, będzie miał ok. 13-14 cm wysokości.

jaki materac dla dużego dziecka

Materac do łóżka dla dziecka - jaki wymiar będzie odpowiedni?

Jeśli chodzi o wymiar, jaki powinien mieć materac dziecięcy, to wszystko zależy od wzrostu dziecka. Oczywistym jest, że im wyższe dziecko, tym dłuższy materac powinien posiadać, by mieć w pełni komfortowe miejsce do spania, nieograniczające swobody ruchów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jakie wymiary materaca dla dziecka wziąć pod uwagę, być może pomoże Ci poniższy wzór:

Wzrost dziecka + 20 cm = Minimalny wymiar materaca dziecięcego

Na rynku wyróżniamy następujące wymiary materacy dziecięcych:

 • 60x120 cm - idealny materac dla dziecka od pierwszego dnia życia, najczęściej maksymalnie do 3 roku życia, jeśli dziecko nie rośnie zbyt szybko. Czasem jednak z tego wymiaru wyrastają już nawet dzieci w wieku 2 lat i 6-8 miesięcy;

 • 70x120 cm - tak samo jak powyżej, doskonały materac dla niemowląt, aż po osiągnięcie przez nie około 3 roku życia;

 • 80x160 cm - to najbardziej popularny wymiar, jeśli chodzi o materac dla starszego dziecka;

 • 80x200 cm - świetnie sprawdzi się jako materac dla przedszkolaka i ucznia. Długość tego materaca doskonale sprawdziłaby się nawet dla dorosłej osoby, ale jego szerokość idealna będzie do pokoju dziecięcego, który zwykle nie jest bardzo dużym pomieszczeniem;

 • 90x200 cm - klasyczny wymiar pojedynczego łóżka nie tylko dla dziecka, ale także dla osoby dorosłej. Szerokość ta zapewnia bardzo komfortowe miejsce do snu nawet dla licealisty.

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac do łóżka dla dziecka będzie odpowiedni, przede wszystkim sprawdź, jakim miejscem dysponujesz. Tak naprawdę materac nigdy nie będzie zbyt duży - im więcej “zapasu”, tym dłużej łóżko posłuży Twojemu dziecku. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie nasza pociecha zacznie bardzo szybko rosnąć oraz jaki wzrost osiągnie, a szerszy i dłuższy materac zapewni mu dostateczny komfort nawet przez 10 lat użytkowania. 

wróć do listy