Twoje dziecko właśnie wyrosło z łóżka i nie wiesz jak zmieścić na takie o większych wymiarach w małym pokoju? Wstawienie większego mebla często oznacza rezygnację z innego. Szczególnie jeśli musimy zmieścić większe łóżko na małej powierzchni. Do wyboru mamy kilka możliwości, ale tylko jedna jest rozwiązaniem na długie lata i inwestycją w zdrowie twojej pociechy.
Za małe łóżko dla dziecka, czyli co zrobić, kiedy nastolatek wyrósł ze swojego łóżka?
Idealne łóżko dla dziecka to takie, które rośnie razem z nim. Jednak nie ma takiego, na którym nasza pociecha będzie spała od dnia narodzin do czasu kiedy wyfrunie z gniazda. Ustawienie pierwszego łóżeczka dziecięcego najczęściej nie stanowi żadnego problemu, ponieważ jest ono wąskie i krótkie. Każde kolejne to już spore wyzwanie, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji niedużą powierzchnię. Prawdziwy problem pojawia się najczęściej, kiedy nasz nastolatek wyrasta ze swojego łóżka i nie pozostaje nam innego niż zakup takiego o wymiarach 90 × 200 lub 140 × 200 cm. Warto zaznaczyć, że zakup krótszego łóżka będzie rozwiązaniem tylko na chwilę. Dzieci szybko rosną, więc jeśli nie chcemy za kilka lat wymieniać go na dłuższe, lepiej od razu kupić takie o długości 200 cm. Niestety tak duży mebel zajmuje sporo miejsca i często okazuje się, że konieczne jest pozbycie innego mebla. W takiej sytuacji stajemy przed trudny wyborem, który element wyposażenia jest mniej potrzebny od innych. Zobaczcie, jak można rozwiązać ten problem.
Antresola w pokoju nastolatka, ale…
Antresola to pierwszy pomysł, jaki nam przychodzi do głowy, kiedy nie możemy w pokoju zmieścić większego łóżka. Wówczas powierzchnia do spania znajduje się na wysokości od 145 cm do nawet 160 cm. Dlatego bez problemu dopasujemy je do wysokości pomieszczenia. Na pierwszy rzut oka jest to doskonałe rozwiązanie, na górze łóżko, a pod nim biurko albo komody. Jednak na takiej antresoli nastolatek będzie spać maksymalnie przez 2-3 lata. Potem będzie już zbyt wysoki, nie będzie mógł swobodnie usiąść. Ponadto nie sprawdzi się ona u dzieci, które cierpią na klaustrofobię. Wiele osób już po pierwszej nocy narzeka, że pod sufitem jest bardzo ciepło i duszno. A to już jest realny problem, jeśli więc masz w planach zakup takiego mebla, dobrym pomysłem będzie zorganizowanie dziecku próbnego noclegu na łóżku piętrowym.
Łóżko do pokoju nastolatka 90 × 200 cm czy 140 × 200 cm?
Kupując łóżko do pokoju nastolatka mamy kilka możliwości, od takiego o szerokości 90 cm do 140 cm. Długość to kolejna problematyczna kwestia. Z jednej strony na wagę złota jest każdy centymetr powierzchni użytkowej. Z drugiej zaś warto mieć na uwadze to, że materac do spania powinien być o 20 cm dłuższy niż wzrost osoby na nim śpiącej. A to oznacza, że zakup krótszego niż 200 cm jest tymczasowym rozwiązaniem. Jednak, czy stać nas na wymianę łóżka co dwa trzy lata? Zdecydowanie lepszym i bardziej budżetowym rozwiązanie jest wybór takiego, na którym wyśpi się 10-latek, 15-latek i student.
Łóżko sypialniane, półkotapczan czy młodzieżowa rozkładana sofa, jakie łóżko do dziecięcego pokoju jest najlepsze?
Wiele osób planujących zakup większego łóżka do pokoju dziecka rozważa kupno wersalki lub półkotapczanu. Głównym kryterium wyboru w tym wypadku jest pojemnik na pościel. A w przypadku półkotapczanu dodatkowe miejsce na książki i bibeloty. Jednak Uwaga!!! Łóżko to jedyny mebel, który decyduje o zdrowiu i pracy całego organizmu. Czy wiesz, że tapczany, wersalki i sofy to nie są meble przeznaczone do spania na nich każdej nocy przez kilka lub kilkanaście lat? Powstały one do pokoi gościnnych jako dodatkowe łóżka, kiedy ktoś chce u nas przenocować. Ich wnętrze jest najczęściej wykonane z gąbki lub pianki tapicerskiej, o niskich gęstościach i niewspółmiernych twardościach które niespełniających kryteriów łóżek do spania. Zazwyczaj używana jest pianka typu T25/44 posiadająca wysoką twardość 160-200N (4,0 – 5,0 KPA). Takie rozwiązania są zbyt twarde, niedopasowane do spania, szybko ulegają odkształceniu i deformują kręgosłup osoby na nim śpiącej.
Jedynym rekomendowanym przez ortopedów rozwiązaniem jest łóżko sypialniane z materacem do spania, którego materac z pianką termoelastyczną dopaskwywuje się do ciała nastolatka. Kolejna kwestia to higiena, zastanów się, czy tapicerowane elementy tego mebla zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza? Czy odprowadzają nagromadzoną w nocy wilgoć? Czy wiesz, że człowiek wydala w nocy około pół szklanki potu, a nastolatek w okresie rozwijania trochę ponad połowę szklanki? Jeśli wnętrze takiego łóżka nie oddycha, nie ma właściwości antybakteryjnych, to już po kilku miesiącach w wypełnieniu tapicerki pojawi się pleśń i grzyb, a także stanie się ona siedliskiem milionów roztoczy. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest skrzynia na pościel. A w przypadku półkotapczanów dodatkowe miejsce na książki i możliwość zamknięcia mebla w szafie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, ile kurzu będzie każdego dnia osiadać na półkach tuż nad głową twojego dziecka. Czy będziesz spać z czystym sumieniem, wiedząc, że po twoim dziecku właśnie wędrują całe kolonie mikroskopijnych pajęczaków? Czy będziesz spokojna, wiedząc, że w łóżku, w którym śpi twój nastolatek, rozwija się pleśń? Oczywiście możesz zapobiec temu, wycierając każdego na mokro półki nad półkotapczanem. Dokładnie odkurzając z każdej strony (od spodu też) powierzchnię spania i ramę sofy lub tapczanu. Zdejmując z niego pościel i wietrząc przez kilka godzin, przy otwartym oknie. Czy naprawdę masz na to czas? Sprawdź co się kryje w naszych domach - roztocza kurzu domowego!
Łóżko do spania do pokoju nastolatka z pojemnikiem
Łóżko do spania z pojemnikiem na pościel to rozwiązanie, które jest kuszącą perspektywą dla osób, które poszukują dodatkowych schowków. Jest też doskonałym rozwiązaniem w pokoju dziecka, ponieważ wymiana łóżka na większe często wiąże się koniecznością rezygnacji komody czy szafki na zabawki, gry itp. W tym wypadku otrzymujemy schowek, o powierzchni materaca. Można go dowolnie zagospodarować a nowoczesne siłowniki, sprawiają, że podniesienie materaca i skrzyni wykonujemy bez użycia siły jedną ręką.
Co można przechowywać w pojemniku pod materacem?
Pościel, sezonowe ubrania, czasopisma, gry planszowe, klocki lego, sprzęt sportowy i wszystkie przedmioty, na które nie możemy znaleźć miejsca. Pojemnik pod materacem możesz dowolnie zagospodarować, korzystając z organizerów, dzięki którym zamienisz skrzynię pod materacem w poziomą szafę. W tym wypadku rezygnacja z komody na rzecz większego łóżka nie oznacza straty powierzchni do przechowywania, ponieważ zyskujemy znacznie więcej schowków. Nowoczesną pościel zmieścisz na ⅓ powierzchni takiego pojemnika, a resztę możesz zagospodarować według własnego uznania.
Dlaczego nastolatek powinien spać na materacu do spania?
U dzieci już z dniem urodzin przez następne kilkanaście lat najczęściej do 18 roku życia, układ kostny cały czas się rozwija i rozrasta. W tym czasie powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Dziecko powinno spać w rekomendowanej anatomicznej pozycji, z wyprostowanym kręgosłupem. Tego nie zapewni mu żadna sofa czy tapczan. W nocy, kiedy dziecko śpi, zachodzi całe mnóstwo procesów. Organizm odpoczywa, regeneruje się, relaksuje, a dziecko dodatkowo rośnie, rozwija się jego mózg, mięśnie i każdy centymetr jego ciała. Jednak żeby organizm rozwijał się w 100%, musi mieć do tego stworzone odpowiednie warunki, czyli komfortowy materac do spania. Najlepiej taki, który oddycha, ponieważ w okresie rozwijanie dzieci bardziej się pocą, a także taki, który ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
Sprawdź, co przynosi twój nastolatkę do łóżka. Będziesz w szoku!
Nie jest sekretem, że sprzątanie i utrzymywanie higieny w pokoju, a nawet w pościeli nie leży w naturze nastolatków. Jak często widzisz na łóżku swojego dziecka kurtkę, w której chodzi do szkoły, jeździ autobusem i wykonuje szereg innych czynności. A potem wszystkie bakterie, wirusy i alergeny pozostawia na łóżku. Jak często twój nastolatek zostawia brudne ubranie na swoim łóżku albo kładzie się w ciuchach, w których chwilę wcześniej grał w piłkę lub skakał na trampolinie? No właśnie, jeśli chcesz, żeby mimo wszystko spał w higienicznych warunkach, jedynym rozwiązaniem jest materac o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Najlepiej taki z materacem nawierzchniowym, który łatwo się zdejmuje i można go prać w pralce, tak często, jak chcesz. Co więc zrobić, kiedy twoje dziecko wyrośnie z łóżka? Wymienić je na większe, ale takie, które odpowiada na wszystkie potrzeby twojego nastolatka. Na takie, które będzie mu służyć przez kolejnych kilka nawet kilkanaście lat. Takim łóżkiem jest to z materacem do spania, który możesz wymienić, kiedy się zużyje, a rama łóżka nadal będzie dobra. Szukasz dobrego łóżka do pokoju nastolatka? Nie daj się nabić w butelkę. Nie szukaj tanich rozwiązań, nie daj się skusić na wielofunkcyjne meble, jak półko tapczan, który będziesz chować w ścianie tylko podczas generalnych porządków. Przecież twoje dziecko nawet dzień potrzebuje miejsca do siedzenia, no, chyba że jesteś fanem siedzenia na podłodze. Rozkładane sofy, to meble gościnne, które nie nadają się do spania na nich każdej nocy, szczególnie w okresie wzrostu układu kostnego. Są to rozwiązania tylko na chwilę, kupując te meble, już musisz mieć na uwadze fakt, że z dwa trzy lata będziesz je wymieniać. Szukasz łóżka do dziecka na lata? Kup łóżko do spania z pojemnikiem i materacem, który można wymienić w razie potrzeby.