Jak zdezynfekować materac? Skuteczna dezynfekcja domowym sposobem

Materac

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Jak zdezynfekować materac? Skuteczna dezynfekcja domowym sposobem

Regularnie Zmieniasz pościel i piżamę, wietrzysz sypialnię, dbasz o higienę swojego ciała, a co robisz z materacem? To nami spędzasz ⅓ swojego życia i przechorowujesz wszystkie sezonowe infekcje i wirusy, które przenikają do materaca. Podpowiadamy jak zdezynfekować łóżko do spania. Zastanów się jak często odkurzacz i myjesz podłogę, zmieniasz pościel, kąpiesz się i pierzesz piżamę oraz ubrania? A jak długo mają one kontakt z twoim ciałem pomiędzy sprzątaniem, praniem o myciu się już nie wspominając?

A teraz zastanów się, jak dbasz o higienę swojego materaca. Jak często zdarza Ci się spać w pojedynkę, podczas choroby? Robisz to, żeby nie zarazić ukochanych osób. Jednak twój materac to prawdziwe siedlisko bakterii i wirusów. Spędzasz w nim po kilka godzin każdej nocy i prawie całą dobę, kiedy jesteś chora, to daje nieco ponad ⅓ twojego życia.

Wpuszczasz partnera i dzieci do łóżka, kiedy wyzdrowiejesz? Ty jesteś wolna/ny od bakterii i wirusów, ale czy twój materac jest bezpieczny? Czy zdezynfekowałeś/aś go po chorobie?

W takim razie nie czekaj. Wykonaj domowy środek do dezynfekcji i spryskaj materac, a potem zdejmij top i wypierz w pralce. Tylko w ten sposób pozbędziesz się wirusów i bakterii ze swojej sypialni.

Po co dezynfekować materac?

Materac ma kontakt z naszym ciałem przez całą noc. W tym czasie gubimy martwy naskórek, który jest doskonałą pożywką dla grzybów, roztoczy i bakterii. Pocimy się, razem z potem wydzielając się różne substancje, znajdujące się w naszym organizmie. Sam pot może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Ponadto śpiąc na materacu, oddychamy, kichamy i kaszlemy. A kiedy jesteśmy chorzy, nasz materac zamienia się w siedlisko bakterii i wirusów, które w wilgotnym i ciepłym jego wnętrzu, mają idealne warunki do rozwoju i szukania nowego żywiciela. W ten sposób zarażamy naszą rodzinę, nawet kiedy w czasie choroby nie wychodzimy z sypialni i śpimy sami.

Po-co-dezynfekować-materac


Zmiana pościeli to za mało!

Zmiana pościeli nie wystarczy, żeby się pozbyć bakterii i wirusów, które są organizmami żywymi i się przemieszczają, szukając najlepszych warunków do rozmnażania. Materac jest dla nich zdecydowanie lepszym schronieniem niż prześcieradło czy poszewki na kołdrę i poduszki.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto dezynfekować materac? Zdecydowanie TAK. Podczas kąpieli i prania pościeli, pozbywamy się tylko części wirusów i bakterii i tylko tych, które nie zagnieździły się w materacu. A te w ciepłym i wilgotnym miejscu mogą przetrwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Oznacza to, że kiedy Ty jesteś już zupełnie zdrowy, one nadal są zdolne do ataku i zarażają kolejne osoby.


Jak często dezynfekować materac?

Materac należy dezynfekować regularnie, najlepiej podczas porządków domowych. Jeśli na gruntowne sprzątanie domu przewidziałaś jeden dzień w tygodniu. Do listy czynności, które zwykle wykonujesz, dodaj dezynfekcję materaca. Pamiętaj jednak, że materac dezynfekujemy nie rzadziej niż co 14 dni, a najlepiej co 7 dni.

Ponadto dezynfekcję należy bezwzględnie przeprowadzić, po przebyciu każdej infekcji, w ten sposób pozbędziesz się wszystkich wirusów i bakterii, a twoje łóżko będzie bezpieczne.

Jak-często-dezynfekować-materac
Jak zdezynfekować materac?

Dezynfekcję materaca można wykonać na kilka sposobów, ale zawsze pierwszym krokiem, jest dokładne odkurzenie go i wietrzenie sypialni. Jeśli posiadasz ozonator, możesz zdjąć wszystko z materaca, włączyć urządzenie na czas wskazany przez producenta i dalej postępować zgodnie z instrukcją. Inną możliwością jest spryskanie materaca dedykowanym preparatem, dostępnym w sklepach medyczny i na popularnych portalach aukcyjnych. Nasza propozycja to wykonanie domowego środka do dezynfekcji materaca, który jest w 100% naturalny i bezpieczny dla zdrowia. W tym celu używamy tylko trzech ekologicznych składników, a 150 ml preparatu kosztuje zaledwie od 2 do 5 zł.


Jak zrobić skuteczny domowy płyn do dezynfekcji materaca?

Decydując się na dezynfekcję domowym preparatem, uważnie skomponuj składniki. Wybierz 10% ocet spirytusowy (koniecznie biały, który nie pozostawia plam na materacu). Wybór olejków eterycznych również nie powinien być przypadkowy. Do wykonania jednego preparatu, będziesz potrzebować aż trzech olejków. Jednego o działaniu antybakteryjnym, drugiego o działaniu przeciwwirusowym i ostatniego, który rozprawi się z grzybem i pleśnią. W ten sposób uzyskasz płyn dezynfekujący o wszechstronnym działaniu. Nie stosuj też nigdy surowej wody z kranu, najlepiej sprawdzi się przegotowana lub źródlana.

W sprzedaży dostępne są również olejki eteryczne, które zwalczają wirusa grypy, konkretne zakażenia bakteryjne itp. Jeśli dezynfekcja nie ma charakteru profilaktycznego, możesz zastosować dedykowany olejek, który skutecznie wyeliminuje daną bakterię. Inną możliwością jest zastosowanie takiego, który zabija grzyby, pleśnie, bakterii i wirusy jak aloesowy.


Olejki eteryczne przeciwwirusowe i antybakteryjne

Olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym: goździkowy, cytrynowy, tymiankowy, z mięty pieprzowej, cedrowy, eukaliptusowy, lawendowy, aloesowy. Olejki eteryczne o działaniu przeciwwirusowym: geraniowy, z drzewa herbacianego, z pelargonii pachnącej, aloesowy.


Przepis na domowy płyn do dezynfekcji materaca

Do przygotowania domowego płynu do dezynfekcji materaca potrzebne będą:

  • Butelka 150 ml z rozpylaczem
  • Ocet spirytusowy 10% biały
  • olejek eteryczny antybakteryjny
  • olejek eteryczny przeciwwirusowy
  • olejek eteryczny zwalczający grzyby i pleśnie

 Przepis-na-domowy-płyn-do-dezynfekcji-materaca

Przygotowanie płynu do dezynfekcji materaca

Do butelki wlej 100 ml przegotowanej i wystudzonej wody lub źródlanej (bez gotowania), dodaj 2-3 łyżeczek octu i po 5 kropli każdego z olejków. Wszystko wymieszaj, odstaw na 10-15 minut, potem obficie spryskaj odkurzony materac. Poczekaj aż dobrze wyschnie, wywietrz go (otwórz okno w sypialni na 15 -20 minut). Po upływie 2-3 godzin możesz pościelić łóżko.


Materac nawierzchniowy a dezynfekcja

Jeśli posiadasz materac nawierzchniowy, który łatwo się demontuje np. na suwak i jest przystosowany do prania w pralce. Nie rezygnuj z dezynfekcji, zarówno tej profilaktycznej, jak i po przebytych infekcjach, Idealnym rozwiązaniem jest odkurzenie materaca nawierzchniowego, dezynfekcja, zdjęcie go, wywietrzenie i wypranie. Przed nałożeniem czystego topu na materac właściwy, odkurzamy go, wietrzymy, dezynfekujemy i wietrzymy ponownie. Dopiero kiedy oba są suche, nakładamy nawierzchniowy i możemy mieć pewność, że nasze łóżko jest wolne od wirusów, bakterii, roztoczy grzybów i pleśni.

Zalety-Materaca-nawierzchniowego

Nie rezygnuj z dbania o higienę swojego materaca, w końcu to na nim spędzasz aż ⅓ swojego życia. A jeśli nie wierzysz, że top na materac i systematyczna dezynfekcja są koniecznie. Weź pod mikroskop, to co uda Ci się zdrapać z nieodkurzonego, niepranego i niedezynfekowanego materaca. Możesz to zrobić paznokciem lub drewnianą szpatułką.

 

wróć do listy