Jak wygodnie spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania w ciąży

Materac,Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Jak wygodnie spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania w ciąży

Bezsenność w ciąży to dolegliwość, która dotyka większą część kobiet w już 2 trymestrze. Pozostałe ciężarne zaczynają mieć problem z zaśnięciem kilka miesięcy później. Jak na ironię większość przyszłych mam nieustannie czuje się senność i marzy, żeby się wreszcie wyspać. 

Jak pokazują statystyki, główną przyczyną problemów z zasypianiem w ciąży wynika z braku możliwości znalezienia komfortowej pozycji do spania. Duży i ciężki brzuch, utrudnia ułożenie się do snu i zaśnięcie. Inne powody bezsenności w ciąży to stresogenny tryb życia, brak ruchu i słabo dotleniony organizm. Jednak większość ciężarnych twierdzi, że jest to błędne koło, gdyż brak odpowiedniej ilość snu powoduje brak chęci na aktywność fizyczną, a nawet brak siły na spacery na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, materac z pianki termoelastycznej, w jakiej pozycji wyśpisz się w ciąży, jakiej pozycji lepiej unikać i co pomoże Ci się cieszyć smacznym snem przez całe 9 miesięcy.

Bezsenność w ciąży, przyczyny, dlaczego nie mogę spać w ciąży?

Bezsenność w ciąży jest złożonym problemem, którego źródło zaczyna się w sypialni. Już w 3-4 miesiącu ciąży kobiety odkrywają, że ich dotychczas wygodne łóżko nie nadaje się do spania w ciąży. O poranku budzą się obolałe, mają ciężkie opuchnięte nogi, skarżą się na ból kręgosłupa i głowy. A już kilka tygodni później zaczynają cierpieć na bezsenność i to nie dlatego że nie chce im się spać, ale dlatego, że nie mogą się wygodnie ułożyć w łóżku. 

I tak ciężarne odczuwające przez większość dnia senność, zamiast zasnąć, przez kilka godzin szukają wygodnej pozycji do spania. Już po kilku takich nocach, odczuwają spadek nastroju i poirytowanie, zmęczenie i brak sił, dolegliwości, które mogą wywołać kolejne problemy zdrowotne. Chroniczne zmęczone i obolałe przyszłe mamy nawet nie myślą już o jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy spacerach. A przecież ciąża to ostatni moment, żeby się wyspać i przygotować przed narodzinami dziecka, karmieniem w nocy, kolką niemowlęcą, ząbkowaniem i innymi wyzwaniami, przed którymi staną wkrótce przyszłe mamy.

Czy da się przeczekać bezsenność w ciąży?

Bezsenność i niedosypianie przez 9 długich miesięcy to spore wyzwanie dla organizmu. Długotrwałe zmęczenie i brak snu są dotkliwą dolegliwością dla każdego człowieka i mogą prowadzić do spadku odporności, gorszego samopoczucia, ogólnego osłabienia organizmu, a nawet depresji. Organizm kobiety w ciąży dużo gorzej znosi brak snu i zmęczenie ze względu na liczne zmiany, jakie w nim zachodzą. Dlatego pomysł przeczekania ciążowej bezsenności może być groźny nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale też dla jej dziecka. Warto pamiętać, że maluszek w łonie mamy odczuwa jej nastrój. A jak stare porzekadło głosi „Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko”. Jednak czy po tylu nieprzespanych nocach będziesz szczęśliwa?

Najlepsza pozycja do spania w ciąży

Najlepsza pozycja do spania to taka, w której komfort jest obustronny, a więc Ty śpisz wygodnie, a twoje dziecko jest bezpieczne. Jedyną sprawdzoną i bezpieczną dla twojego dziecka i Ciebie, jest ta w której śpisz na lewym boku, z podkurczonymi nogami. Prawa noga powinna być nieco bardziej uniesiona i znajdować się jak najbliżej brzucha, ale na tyle, żebyś leżała komfortowo. Ponadto warto między kolana włożyć poduszkę prostokątną, lub poduszkę ciążową, która zrównoważy ciężar brzucha i sprawi, że kręgosłup w czasie snu, będzie się znajdował w naturalnej pozycji. Śpiąc w ten sposób, odciążysz nogi, kręgosłup i umożliwisz prawidłowy przepływ krwi dla dziecka.

Najlepsza-pozycja-do-spania-w-ciąży

Poduszka ciążowa czy warto ją kupić?

Poduszka ciążowa cieszy się dużą popularnością wśród kobiet, którym duży brzuch uniemożliwia znalezienie komfortowej pozycji do spania. Jednak jest to rozwiązanie krótkotrwałe, tylko na czas ciąży. Ponadto dobra poduszka to wydatek rzędu kilkuset złotych, a problem niewygodnego materaca i tak sam nie zniknie. Zanim wrócisz do swojej wagi sprzed ciąży i odzyskasz właściwe proporcje swojego ciała, minie prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy. Ponadto już wkrótce będziesz dzielić swoje łóżko przez większą część doby z nowonarodzonym dzieckiem. Będziesz go w nim karmić, usypiać, a w czasie połogu nie raz zdarzy wam się razem spać.

Po narodzinach dziecka taka poduszka stanie się bezużyteczna, a problem zbyt miękkiego, twardego, lub zużytego materaca pozostanie. Nie będzie on komfortowy ani w czasie karmienia, bo zamiast skupić się na dziecku, będziesz szukać wygodnej dla was pozycji. Stary materac nie będzie też bezpieczny i wygodny dla noworodka, który zaśnie w twoim łóżku.

Ciąża to również czas, w którym warto się zastanowić czy na pewno chcesz, żeby twoje dziecko spało na starym zużytym i niewodnym materacu. Bo to, że nieraz będziesz spać z dzieckiem i w dzień i w nocy jest prawie pewne, nawet jeśli teraz zakładasz inaczej. Wcześniej lub później zmęczenie weźmie górę, skapitulujesz i pozwolisz maleństwu spać w waszym łóżku. A dziecko obok Ciebie będzie spało spokojniej dłużej i smacznej.

Poduszka-ciążowa-czy-warto-ją-kupić


Materac do spania w ciąży i karmienia dziecka

Materac do spania w ciąży powinien dopasowywać się do anatomicznego kształtu ciała, które jak wiadomo, w ciąży przybiera bardzo nienaturalny kształt i nie dopasuje się do materaca. I w tej kategorii zdecydowanie najlepszym wyborem są materace termoelastyczne z nowoczesnej pianki visco. Piankowe wypełnienie staje elastyczne pod wpływem ciepła, temperatura ciała, sprawia, że materac w miejscu rozgrzania dopasowuje swój kształt do leżącej na nami części ciała. Jeśli więc ciążowy brzuch sprawia, że nie możesz się wygodnie ułożyć na łóżku, materac z pianki termoelastycznej będzie idealnym rozwiązaniem. W miejscu brzucha powstanie zagłębienie idealnie do niego dopasowane, a kręgosłup i reszta ciała będą ułożone w wygodnej anatomicznej pozycji.

Decydując się na zakup materaca do komfortowego spania w ciąży i przez kolejnych kilka lat, warto wybrać taki, który jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia. Ponadto nie zawiera żadnych niebezpiecznych substancji, pianki są wykonane na bazie naturalnych olejów, klejony naturalną żywicą i ma właściwości antyalergiczne. Tylko taki materac jest w 100% bezpieczny dla rozciągniętej i nadwyrężonej skóry na brzuchu oraz dla noworodka i kilkuletniego dziecka.

Materac-do-spania-w-ciąży

W jakich pozycjach lepiej nie spać w ciąży

W ciąży równie ważne, jak unikanie używek i nadmierny wysiłek fizyczny unikanie niektórych pozycji do spania takie, które mogą zaszkodzić dziecku. W ciąży nie należy spać na plecach, czyli na wznak, ponieważ powoduje problemy z oddychaniem, spadek ciśnienia co może prowadzić do niedotlenienia dziecka, a także zaburza prawidłowe krążenie.

Spanie na prawym boku nie jest zalecane, całą noc na nim przesypiamy, ale dopuszczalne, kiedy kilkakrotnie w nocy zmieniamy pozycję. Optymalna pozycja to spanie na lewym boku z podkurczonymi nogami, ale należy wpadać w panikę, kiedy obudzimy się w innej pozycji.

Nie możesz zasnąć w ciąży, mimo zmęczenia? Wymień materac na rehabilitacyjny materac z pianki termoelastycznej, spaceruj przed snem, zadbaj o aktywność fizyczną w dzień.

wróć do listy