Jak spać, żeby się wyspać i budzić się wypoczętym? Porady na dobry sen

Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Jak spać, żeby się wyspać i budzić się wypoczętym? Porady na dobry sen

Przesypiasz całą noc, ale budzisz się zmęczony, obolały i podirytowany. Masz problem Jak spać i budzić się wypoczętym, a może wybudzasz się co kilkadziesiąt minut, potem nie mogąc zasnąć. Przerywany sen sprawia, że cierpisz na chroniczne zmęczenie. Zobacz, w jaki sposób spać, żeby się dobrze wyspać. Warto skorzystać z naszych Porad na dobry sen.

 

Problem z efektywnym i regeneracyjnym snem zgłasza coraz większa liczba osób, inni, mają problem z zasypianiem, a jeszcze inni wybudzają się po kilkanaście razy w ciągu jednej nocy, nigdy nie zapadając w głęboki regeneracyjny sen. Odpowiedzią na pytanie jak spać są to problemy bezpośrednio związane, z tym, jak spędzamy wieczory, w jakim otoczeniu śpimy oraz na czym śpimy. 

Jak zasnąć, kiedy nie chce mi się spać?

Jak zasnąć? Pytanie które nurtuje wielu z nas. To, w jaki sposób spędzamy wieczór, ma ogromny wpływ nie tylko na czas zasypiania, ale też jakość snu. Zatem jeśli masz problemy z zasypianiem, koniecznie wprowadź powtarzalne wieczorne rytuały. Nawet jeśli ze względu na pracę zawodową chodzisz spać o różnych porach, powtarzane codziennego czynności przed snem sprawią, że twój organizm będzie je kojarzył z porą spania i taki też sygnał wysyła do mózgu. Zatem, zamiast przewracać z boku na bok, wybierz się na spacer, dobrze przewietrz sypialnię. Następnie weź relaksującą kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Jeśli nadal nie czujesz się senny, poczytaj książkę. Nie lubisz czytać w łóżku, nic nie szkodzi, połóż się wygodnie i zamknij oczy, a teraz zacznij sobie wyobrażać powtarzalne czynności, np. zdobienie ciasteczek, przykręcanie dużej ilość śrubek, lub wszystko inne co przyjdzie Ci głowy. Taka monotonia sprawi, że szybko poczujesz senność i zaśniesz bez problemu. Kolejna możliwość to rozwiązywanie krzyżówek i rebusów w łóżku. Wysiłek intelektualny sprawi, że się zmęczysz i poczujemy senność.

Jak zasnąć-kiedy-nie-chce-mi-się-spać_-Wieczorne-rytuały

„Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”

Spanie na niewygodnych łóżkach, nieodpowiednich lub zużytych materacach to jedna z głównych przyczyn, które prowadzą do problemów zasypianiem oraz snem. Choć coraz więcej osób z równym zaangażowaniem i starannością urządza sypialnię jak resztę pomieszczeń, to zdarza się, że nieświadomie popełniają błędy, które wpływają na jakość ich snu. Inni nadal śpią na rozkładanych sofach, narożnikach i tapczanach, czyli meblach, które w ogóle nie są przystosowane do spania. Ostatnia grupa to osoby, które z braku przestrzeni życiowej śpią w pokoju dziennym. 

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Problem z zaśnięciem dotyka coraz więcej osób i w większości wynika ze złych nawyków przed spaniem. Okazuje się że Nniebieskie światło, które emitują smartfony, tablety i monitory komputerów działa na nas w podobny sposób jak promienie słońca. A na słońce ludzki mózg reaguje aktywnością i sporym zastrzykiem energii. Zatem podczas czytania, grania, a nawet oglądania filmów czy zdjęć na wymienionych urządzeniach wysyłamy do mózgu dwa zupełnie sprzeczne sygnały. Jesteśmy w łóżku, co oznacza, że zamierzamy spać, ale świeci na nas światło zbliżone do promieni słonecznych. Co ciekawe prawie 90% osób, które ma problemy z zasypianiem, przyznaje się, że w oczekiwaniu na sen wpatruje się w smartfon lub tablet.

Zbyt długa drzemka w ciągu dnia również bywa przyczyną problemów z zasypianiem. Jeśli w ciągu dnia, najczęściej po południu. Jest to czas, kiedy powoli zaczynamy, odczuwać zmęczenie „naładujemy akumulatory” kilkudziesięciominutową, a nawet kilkugodzinną drzemką, wieczorem nadal nie czujemy się wystarczająco zmęczeni, żeby zasnąć. Wiele osób pozwala sobie na dłuższe drzemki, twierdząc, że muszą się przespać, ponieważ spali zbyt krótko w nocy. Popełniają klasyczny błąd, nie przypuszczając, że to właśnie spanie w dzień może być przyczyną problemów z zasypianiem.

Niewygodny, za ciasny, za twardy lub za miękki materac to kolejny czynnik, przez który wiele osób ma problem zaśnięciem. Zatem śpiąc na sofie, narożniku czy tapczanie lub zużytym niewygodnym materacu, zamiast relaksować się w łóżku, nieustannie walczymy, szukając wygodnej pozycji do spania. Po kilkunastu minutach czujemy się poirytowani, sfrustrowani, zapominamy o śnie i wstajemy. Nawet jeśli uda nam się w końcu zasnąć na takim łóżku to rano i tak nie będziemy wypoczęci. W tym wypadku jedynym wyjściem jest kupno komfortowego materaca do spania. Takiego, który nie tylko zapewnia odpowiednie podparcie dla naszego ciała, ale też jest termoealstyczny.Dlaczego_nie_mogę_zanąć

Nie zapomnij o wygodnym materacu!

Materac z pianki termoelastycznej to najlepszy materac do spania dla osób, które nie mogą usnąć, godzinami szukając wygodnej pozycji.

Pianka termoeaastyczna sprawia, że śpimy w anatomicznej wygodnej pozycji, a materac dopasowuje się do naszego ciała bez względu na pozycję, w jakiej śpimy. Materace z pianki termoelastycznej amortyzują również ruchy, jakie wykonuje w czasie snu osoba leżąca obok. A więc nawet dzieląc łóżko z drugą osobą, nasza część materaca zawsze pozostaje nieruchoma.

Materac-termoelastyczny

Jak spać jak dziecko, czyli jak spać spokojnym regeneracyjnym snem?

Spokojnie, odrzucając wszystkie troski i problemy na progu sypialni, możemy spać jak dziecko. Kiedy wracamy z pracy, staramy się o niej nie myśleć, zostawiamy wszystkie służbowe obowiązki w budynku, w którym pracujemy. Podobnie powinniśmy robić, przekraczając próg sypialni, wszystkie problemy, obowiązki i frustracje pozostawiać w dziennej strefie domu. Rozmyślając o problemach i szukając sposobu na ich rozwiązanie, wcześniej lub później zaśniemy, ale czy będziemy spać spokojnie?
 
Jak spać jak dziecko, zrelaksuj się przed snem, odrzuć wszystkie smutki i zmartwienia, weź głęboki wdech i znajdź najwygodniejszą dla siebie pozycję.
 
Spokojny regeneracyjny sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jest on możliwy tylko w sytuacji, kiedy cały organizm jest dotleniony, krew swobodnie dopływa do każdej części ciała. Niestety śpiąc na niewygodnym łóżku, często czujemy, jak drętwieje nam ręka lub noga. To znak, że twoje ciało nie ma odpowiedniego podparcia, a Ty śpiąc, blokujesz dopływ krwi do poszczególnych części ciała. Rano twoje mięśnie będą zmęczone i całe ciało obolałe.
 
Jeśli chcesz spać jak dziecko, beztrosko, spokojnie i rano tryskać energią zadbaj, by twoja sypialnia była strefą relaksu oazą spokoju, a łóżko najwygodniejszym miejsce w całym domu.

Jak-spać-jak-dziecko-czyli-jak-spać-spokojnym-regeneracyjnym-snem_

Jak spać całą noc, czyli dlaczego się budzimy?

Zastanawiasz się, dlaczego budzisz się każdej nocy po kilka, a nawet kilkanaście razy? Najczęściej przyczyną jest dyskomfort, niewłaściwa pozycja w czasie snu lub drętwienie kończyn. Inna często podawana przyczyna to koszmary senne, które są bezpośrednio związane z naszą aktywnością i przeżyciami tuż przed snem. Oba czynniki są równie łatwe do wyeliminowania. Jeśli po przebudzeniu w nocy odczuwasz dyskomfort, drętwienie kończyn ucisk w części ciała, na której śpisz to znak, że najwyższa pora wymienić materac. Koszmary ustąpią, kiedy przed snem postarasz się wyciszyć, zasypiając przywołać miłe wspomnienia lub będziesz marzyć. Jeśli trudno jest Ci odgonić wieczorem natłok myśli związany z twoim życiem prywatnym lub zawodowym, wybierz się na długi spacer przed snem. Pozwól sobie na wysiłek fizyczny, który jest doskonałym sposobem na łagodzenie stresu. Tuż przed snem dobrze przewietrz sypialnię i nie zapomnij o dotlenieniu organizmu.

W jakim pomieszczeniu śpi się najlepiej?

W tym, które jest przeznaczone tylko do spania, czyli w sypialni. Jednak nie sam fakt jej posiadania ma wpływ na spokojny sen i dobry wypoczynek w nocy. Bardzo często aranżacja, zastosowane kolory i meble mają wpływ na to, jaki nastrój mamy przed snem. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest podkreślenie funkcji tego pomieszczenia. Jeśli masz w sypialni piękne tapicerowane łóżko z miękkim zagłówkiem, wyobrażasz sobie komfortowy sen w królewskich warunkach. Zachowanie odpowiednich proporcji w sypialni to kolejna kwestia. Łóżko w tym pomieszczeniu powinno stać w najbardziej wyeksponowanej części pokoju. Powinno ono być duże i szerokie, najlepiej, jeśli jest to łóżko sypialniane, takie, na którym zawsze jest pościel. Oczy widząc duże łóżko, wysyłają do naszego mózgu prosty komunikat, duże łóżko to komfortowy sen.


Sypialnia-pomieszczenie-w-którym-śpi-się-najlepiej

Ilość dodatków i kolorów w sypialni powinna być ograniczona, bibeloty mogą rozpraszać nas podczas zasypiania, a duża ilość barw będzie wprowadzać chaos, który nie sprzyja wypoczynkowi. Sypialnia, w której najlepiej się śpi to pomieszczenie, w którym zastosowano barwy ziemi, lub kompozycję niebieskiego i bieli. Kolor niebieski przyspiesza zasypianie, a biel sprawia, że czujemy się lekko i spokojnie.
 
Proste meble, czyli szafa i komoda oraz duże tapicerowane łóżko, które już na pierwszy rzut oka wygląda na komfortowe, to idealny wystrój do sypialni.
Masz problem ze snem i zasypianiem ogranicz ilość bodźców wieczorem. W pomieszczeniu, w którym śpisz, powinien panować porządek. Ponadto na pierwszym planie powinno być wygodne łóżko, czyli mebel, który jednoznacznie kojarzy się ze snem.

wróć do listy