Insomnia, hipersomnia, i posomnia, najczęściej spotykane zaburzenia snu

Materac,Sen
Insomnia, hipersomnia, i posomnia, najczęściej spotykane zaburzenia snu

Insomnia to bezsenność i towarzyszący jej zespół zaburzeń, do których zaliczamy zaburzenia senny i przysenne. Niektóre występują przed snem, inne w czasie snu a jeszcze inne niemal przez całą dobę. Zobacz, jak rozpoznać insomnię, hipersomnię i hipersomnię.
 
Insomnia potocznie nazywana bezsennością jest dolegliwością, która już wkrótce stanie się zjawiskiem cywilizacyjnym. Jest to zespół objawów, które określanych jako niedobór, niewystarczająca ilość snu, zła jego jakość, lub efektywny sen, który wywołuje chroniczną senność. Jest ona uważana za lekką chorobę, jednak ma wpływ na jakość życia osób na nią cierpiących.

Insomnia co to jest? Jak rozpoznać bezsenność

Większości z nas bezsenność kojarzy się z całkowitym brakiem snu lub problemami z zasypianiem. Tymczasem insomnia przybiera różne formy, z tego też powodu wiele osób zbyt późno ją rozpoznaje i szuka pomocy, lub nie wie, że na nią cierpi. Może to być zaburzenie snu polegające na trudnościach w zasypianiu, o których mówimy, kiedy po położeniu do łóżka, bezskutecznie staramy się zasnąć przez kilkadziesiąt minut a nawet kilka godzin, aż wreszcie poirytowani wstajemy z łóżka. To najpopularniejsza i najczęściej zgłaszana forma tej choroby. Jednak może ona przybrać formę wielokrotnego wybudzania się w nocy bez żadnej przyczyny i problemem z ponownym zaśnięciem. Inną jej formą jest zbyt płytki sen, porównywany do czuwania, wówczas mówimy o hiposomnii. Kolejnym objawem ogólnie pojmowanej bezsenności jest hipersomnia, czyli chroniczna senność, mimo że w nocy przespałam wiele godzin.

Dlaczego nie można lekceważyć insomnii? Cierpisz na bezsenność jesteś gorszym pracownikiem i szybciej się starzejesz.

Niedobór snu wywołany problemami z zaśnięciem, wybudzaniem się w nocy lub czuwaniem przez większość nocy, a nawet całą noc, które nie przechodzi w fazę głębokiego snu, ma wpływ na całe nasze życie, jego jakość, to jak nas postrzegają inni, a także jak długo żyjemy. Niedobór snu obniża zdolności poznawcze, wywołuje problemy z koncentracją, po każdej nieprzespanej lub tylko częściowo przespanej nocy budzimy się zmęczeni poirytowani mamy znacznie mniej energii. Jeśli insomnia utrzymuje się przez kilka nocy, spada wydajność naszego organizmu, czujemy się wyczerpani i mamy mniejszy apetyt na życie. Ponadto nasza skóra szarzeje, pod oczami pojawiają się sińce i worki. Cera szarzeje i traci zdrowy blask, długotrwałe zaburzenia snu przyczyniają się do przedwczesnego występowania zmarszczek i zmniejszenia gęstości skóry, czyli opadanie owalu twarzy To jednak nie koniec, ponieważ wszystkie procesy regeneracji komórek zachodzą w nocy, kiedy smacznie śpimy, zaburzenie rytmu snu i jego niedostateczna ilość sprawia, że całe ciało zaczyna się starzeć. Nie warto zatem odwlekać wizyty u lekarza i czekać aż insomnia sama minie.

Dlaczeg-nie-można-lekceważyć-insomnii-Cierpisz-na-bezsenność-jesteś-gorszym-pracownikiem-i-szybciej-się-starzejesz

Przyczyny bezsenności

Jak każde schorzenie również insomnia jest wywołana różnymi czynnikami, które mogą mieć różne podłoże.

  • Stres jest pierwszą i najczęściej podawaną przyczyną, jakaś sytuacja, która sprawiła, że przez kilka dni tygodni nie pozwala zasnąć, natłok myśli, analiza różnych możliwości, lub szukanie wyjścia z sytuacji sprawiły, że nie zmrużyliśmy oka. Jeśli takich nocy było więcej, to już kilka nawet częściowo przespanych zmniejsza nasz apetyt na sen. Z biegiem czasu zasypiamy coraz później, a stres sprawia, że mimo zmęczenia. Osoby, które zdecydowały się, na leczenie podają, że stres, który wywołał trudności z zasypianiem, przerywany sen lub zaburzenie faz snu a więc czuwanie zamiast głębokiego regenerującego snu to np. utrata pracy, problemy finansowe, narodziny dziecka, choroba bliskiej osoby.
  • Nieregularny tryb życia, czyli praca w różnych godzinach, trzyzmianowy system pracy. Stres związany z późnym zasypianiem to bardzo paradoksalna sytuacja, w której ktoś denerwuje się, że nie zdąży się wyspać, ponieważ musi rano wstać, a nie czuje się wystarczająco zmęczony, żeby zasnąć. Zasypianie w stresie o sen jest jedną z częstych przyczyn bezsenności,
  • Choroby i zaburzenia psychiczne jak stany lękowe i depresja, którym bardzo często towarzyszy insomnia.
  • Zapalenie stawów, pacjenci cierpiący na tą chorobę bardzo często skarżą się na zaburzenia senne i przysenne.
  • Choroby nowotworowe, również występują w parze z insomnią.

Przyczyny-bezsenności

Czy problemy ze snem zawsze prowadzą do insomni?

Krótkotrwałe epizody zaburzeń snu zdarzają się każdemu i trwają do kilku nocy. Mogą być spowodowane zmianą trybu życia, nową życiową sytuacją, zdarzeniem, które wywarło na nas bardzo duże wrażenie, lub brakiem zmęczenia. Ta ostatnia przyczyna bardzo często występuje u osób, które przez większą część swojego życia były bardzo aktywne zawodowo, towarzysko i przez cały dzień wykonywały jakiś rodzaj pracy. Kiedy mogą sobie pozwolić na odpoczynek już po kilku przespanych nocach i wyspaniu się, nie czują się na tyle zmęczone, żeby zasnąć. Jeśli problem z zaśnięciem lub zbyt lekki sen trwa tylko kilka dni, a potem wszystko wraca do normy, najczęściej, kiedy powracamy do normalnego rytmu dnia. Nie trzeba się martwić, problemem pojawia się, kiedy zaburzenia te nie mijają i przybierają charakter chroniczny.

Kryteria według których diagnozowana jest insomnia, sprawdź czy ma te objawy

Niedobór snu jest bardzo dolegliwością bardzo subiektywną, jedni po przesianiu 4 godzin czują się wypoczęci, inni potrzebują do normalnego funkcjonowania 8, a nawet 10 godzin. Dlatego, jeśli mimo krótszego snu jakość twojego życia się nie pogorszyła i nie jest uciążliwy fakt, że zasypiasz później lub budzisz się w nocy. Twój organizm nie wysyła żadnych niepokojących sygnałów, nie mówimy o insomnii zmianie rytmu dnia i nocy. Zgodnie z międzynarodowymi kryteriami rozpoznawania zaburzeń snu, insomnia występuje, kiedy pacjent zgłasza jeden lub wszystkie z tych objawów nocnych:

  1. trudność w zasypianiu,
  2. przebudzanie się w nocy,
  3. nieefektywny sen, Objawy dzienne 1. Gorsze samopoczucie, zmęczenie, ogólny spadek form 2. Zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, 3. Gorsza efektywność w pracy lb szkole,
  4. Spadek nastroju, lub drażliwość,
  5. Senność w dzień,
  6. Brak energii,
  7. Brak motywacji,
  8. Popełnianie błędów wynikających z przemęczenia,
  9. bóle głowy, problemy z układem pokarmowym, np. brak apetytu lub wzmożony apetyt.
  10. Leczenie insomni, psychoterapia zamiast pastylek

Wbrew powszechnej opinii najskuteczniejszą leczenia zaburzeń snu jest psychoterapia, czasem prowadzona przy współpracy pulmonologa, neurologa lub psychiatry. Wówczas najważniejsze jest poznanie przyczyny i znalezienie sposobu na jej oswojenie. U osób, które mimo terapii bez konkretnej przyczyny mają problemy ze snem, najczęściej leczenie przebiega dwutorowo, psychoterapia psychologiczna jest połączona z farmakologicznym leczeniem.

Kryteria-według-których-diagnozowana

Czy warto łykać tabletki nasenne bez recepty?

Pastylki nawet te nasenne likwidują tylko objawy insomnii, co w żaden sposób, nie przyczynia się do zlikwidowania jej przyczyny lub przyczyn. Dlatego ich przyjmowanie nie poprawi w znaczący sposób komfortu naszego życia, nie sprawi, że problem zniknie, a jedynie „zamiecie go pod dywan”. Kiedy nasz organizm przyzwyczai się do przyjmowanej substancji i tak będziemy musieli odwiedzić specjalistę. Jednak wówczas będzie to już chroniczna przewlekła dolegliwość, którą znacznie trudniej jest wyleczyć niż tą w początkowej fazie.

Bezsenność: Jak Materac, Poduszka i Kalkulator Snu Mogą Pokonać Insomnię

Komfort snu odgrywa kluczową rolę w walce z bezsennością, a wysokiej klasy produkty, takie jak materac termoelastczny Plantpur Composite oraz poduszka Plantpur Visco lub HR, mogą bardzo przyczynić się do poprawy jakości Twojego snu. Materac Plantpur Composite, wykonany z ekologicznej pianki termoplastycznej Visco jest nie tylko niezwykle wygodny, ale także dopasowuje się do krzywizn ciała, co pomaga w równomiernym rozłożeniu nacisku na materac. Dzięki temu nie tylko Twoja głowa, ale również i mięśnie oraz stawy regenerują się podczas snu, a co za tym idzie znacząco obniżenia się poziom stresu i niepokoju, które często towarzyszą insomniom. Materac Composite jest wyrobem medycznym klasy pierwszej, stworzonym specjalnie z myślą o profilaktyce zaburzeń snu oraz dla osób wymagających od materaca czegoś więcej. Model Composite przeszedł szereg testów i badań oraz posiada stosowne specjalistyczne certyfikaty, potwierdzające jego wysoką jakość i skuteczność w działaniu.

Poduszka ortopedyczna Plantpur, również wykonana z pianki termoplastycznej Visco. W komplecie z materacem Plantpur Composite, zapewniając zdrowe wsparcie dla głowy i szyi. Ortopedyczna poduszka Visco lub HR pomaga utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, co jest niezwykle istotne dla osób cierpiących na bezsenność. Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa może prowadzić do bólu i dyskomfortu, który utrudnia zasypianie każdej nocy. Dzięki stosowaniu poduszki Plantpur problem ten już nigdy się nie powtórzy. 

Warto również skorzystać z narzędzi jak np. Kalkulator snu które pomagają w unormowaniu oraz ustabilizowaniu stałych godzin chodzenia spać. Takie narzędzie pozwala na precyzyjne wyznaczenie optymalnych godzin snu, uwzględniając cykle REM i non-REM, a także indywidualne potrzeby użytkownika. Dzięki kalkulatorowi snu, borykający się z bezsennością dostosowyują swoje nawyki do naturalnych rytmów organizmu, co bezpośrednio wpływa do poprawy jakości snu i pozytywnego samopoczucia.

Insomnia-komfort snu-materac-rehabilitacyjny

 

wróć do listy