Historia materaca

PlantPur,Materac

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Historia materaca

Materac jest niewątpliwym dobrodziejstwem, które doceniasz, gdy co dzień możesz się wyspać. Dzisiejsze materace są nie tylko dobre do spania, ale również dla Twojego zdrowia, bo śpiąc na dobrze dobranym materacu odpoczywasz, a Twoje ciało się regeneruje i nabiera sił. Zastanawiałeś się kiedykolwiek kiedy powstał pierwszy materac, przypominający ten, który masz w swojej sypialni? Jak i na czym dawniej spano? Jak wyglądały pierwsze materace?

Skąd pochodzi słowo materac?

Według Słownika Języka Polskiego PWN słowo materac oznacza - elastyczny przedmiot wypełniony włosiem, gąbką lub powietrzem, służący do spania na ziemi, do wyściełania łóżka, do ćwiczeń gimnastycznych itp. Samo słowo materac pochodzi od arabskiego słowa materas, które posiada trzy znaczenia: rzucać, maty, poduszki. Co dobrze obrazuje sposób w jaki dawniej spano, czyli na poduszkach i matach rzuconych na podłogę.

Historia powstania materaca

Historia pierwszych materacy sięga początków ludzkości. Człowiek już od najdawniejszych czasów szukał i organizował sobie i swoim bliskim miejsce do spania i odpoczynku. W 2011 roku w jaskini Sibudu w RPA naukowcy odkryli najstarszy znany człowiekowi materac. Składał się on z kilku warstw liści, trzciny, sitowia i trawy zawiniętych w skóry zwierzęce. Najstarsza warstwa tego materaca pochodzi z około 77 000 roku p.n.e., a najmłodsza z około 39 000 roku p.n.e. Powierzchnia tego materaca miała około dwóch metrów kwadratowych, co oznacza, że był on przeznaczony dla całej rodziny, a człowiek pierwotny nie myślał o spaniu w pojedynkę. Pierwsze materace miały za zadanie przede wszystkim przykryć gołą ziemię i dać trochę ciepła. Były to bardzo prymitywne materace, ale już wtedy człowiek myślał, żeby zorganizować sobie miejsce do spania i nie spać na ziemi jak zwierzęta.

Pierwotna forma materaca zmieniła się dopiero w  starożytnym Rzymie. Wówczas po raz pierwszy zastosowano ideę materaca, która jest nam znana do dziś. Było to przełomowe odkrycie, bo zakładało, że materac składać się będzie z dwóch części: zewnętrznej, pełniącej funkcję opakowania i jego wypełnienia. Opakowanie wykonane było z płótna, w które wkładano słomę, siano, wełnę lub trzcinę. Zamożni wypełniali materac piórami. Materac w takiej formie przetrwał aż do czasów renesansu. Dopiero w czasach renesansu ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do tego, na czym śpią i jak wygląda ich materac. Wówczas zmieniły się zewnętrzne tkaniny chroniące materac, na znacznie milsze i przyjemniejsze w dotyku: jedwab i aksamit. Z czasem wewnątrz materaca można było znaleźć naturalne wkłady: końskie włosie, matę kokosową i trzcinę.

Pierwsze łóżka

Przełom XVI i XVII wieku to okres, w którym najprawdopodobniej powstało pierwsze łóżko podobne do tych współczesnych. Składało się ono z drewnianej ramy, na którą nakładało się materac ze słomy.

Materace sprężynowe

Koniec XIX wiekubył przełomowym momentem w dziejach materaca, wówczas pojawił się pierwszy, znany do dziś materac sprężynowy. Nawet tak prymitywna konstrukcja pozwoliła na poprawienie komfortu snu użytkowników materacy i przedłużenie żywotności samej konstrukcji.

W 1899 rok James Marshall opatentował pierwszą sprężynę kieszeniową, którą od jego nazwiska nazwano „sprężyną Marshalla”. Sprężyna kieszeniowa była udoskonaloną wersją klasycznej sprężyny. Marshallowi udało się odseparować od siebie każdą ze sprężyn poprzez włożenie ich do oddzielnych kieszonek. Dzięki temu pojedyncza sprężyna mogła działać niezależnie i znacznie lepiej dopasować się do kształtu ciała osoby śpiącej. W ten sposób do dziś zbudowane są kieszeniowe materace sprężynowe

Materac_Sprężynowy

 

Materace lateksowe

W 1926 roku Dunlop skonstruował pierwszy materac lateksowy. Firma Dunlop jako pierwsza zaprezentowała technologię wulkanizacji kauczuku, dzięki której otrzymywano lateksową pianę, wykorzystywaną do konstrukcji materaca.

Lateks

W latach 30. XX wieku technologia sprężyn w materacu rozpowszechniła się w Europie i Ameryce, a materace sprężynowe stały się najbardziej popularne.

Materace Termoelastyczne

W 1992 roku firmaTempur-Pedic wprowadziła na rynek pierwszy materac termoelastyczny.

Od tamtej pory materac wygląda już jak ten znany dziś. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe produkty i rodzaje materacy, które stale są udoskonalane, żeby poprawić komfort i jakość snu użytkowników. 

Materace PlantPur

W roku 2013 roku, różne techniki pieczenia pomogły w stworzeniu prawdziwie ekologicznej pianki poliuretanowej, a zamiłowanie do inżynierii chemicznej pomogło w stworzeniu maszyn, które zmieniły marzenia twórców w rzeczywistość. Tak powstały właśnie eko materace - najlepsze materace, które zapewnią zdrowy, wygodny i spokojny sen.

Pianki termoelastyczne oraz pianki wysokoelastyczne PlantPur charakteryzują się użyciem roślinnych olei. Substancje ropopochodne w 50% są zastąpione naturalnymi olejami roślinnymi. Przy produkcji materacy PlantPur Composite HR , PlantPur Composite oraz PlantPur Baby nie używa się toksycznych klei i rozpuszczalników.

https://www.youtube.com/watch?v=_4o2KzqrGeI&t=8s

Materace PlantPur Composite z zatopionymi sprężynami 

W 2013 roku firma PlantPur stworzyła oraz opantowała metodę na wytwarzanie materacy z zatopionymi w piance poliuretanowej sprężynami. Kompozyt sprężynowo-piankowy charakteryzuję się ogronmą elatycznością, wytrzymałością na odkształcenia oraz stabilnością. Łącząc sprężyn z pianką poliuretanową, poprzez ich zalanie i wtopienie pozwoliło stworzyć całkowicie nowy produkt, kompozyt materaca, który przejął zalety znanych na rynku produktów ale przede wszystkim usunął ich wady:

  • Kompozyt piankowo sprężynowy eliminuje trzeszczenie sprężyn znanych ze zwykłych mteracy spężynowych.
  • Kompozyt piankowo sprężynowy eliminuje efekt falowania również znany z materacy sprężynowych.
  • Kompozyt piankowo sprężynowy eliminuje rozrywanie kieszonek znany z materacy typu pocket tzw. materacy kieszeniowych.
  • Kompozyt piankowo sprężynowy eliminuje użycie syntetycznych nadających sztywności mat typu: mata kokosowa lub filc.

Skrupulatne oraz rygorystyczne testy wkładu PlantPur Composite dały możliwość udzielania 15-letniej gwarancji. Kompozyt piankowo sprężynowy został poddany badaniu wytrzymałościowemu, w którym rolowano go aż 60 000 razy! Co zagwarantowało użytkowniką dobry materac na lata.

Kompozyt_Sprężynowy

Materacowa ewolucja

Materac ewoluował od najbardziej prymitywnej wersji budowanej przez ludzi pierwotnych do materacy, które współcześnie w niczym już nie przypominają nawet tych sprzed kilkunastu lat. Dziś technologia rozwija się w tak szybkim tempie i pozwala na stworzenie najlepszych materacy z wykorzystaniem wysokiej jakości ekologicznych materiałów. 

wróć do listy