Fazy snu

Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Fazy snu

Musimy pamiętać że wszystkie fazy snu są bardzo znaczące aby uzyskać dobry sen. Sen dorosłego człowieka powinien trwać minimum 8 godzin, w tym czasie organizm odpoczywa, regeneruje się, myśli i wspomnienia się porządkują. W ciągu 8 godzin spania nasz sen wchodzi w kilka faz, z których każda ma ważne znaczenie i pełni istotną funkcję. Producent ekologicznych materacy PlantPur, nie tylko doradza, jaki wybrać materac, ale również dzieli się z Wami ciekawostkami na temat snu. Zapraszamy do zapoznania się z fazami snu.

 

Fazy snu: Faza początkowa

Fazy snu rozpoczyna faza początkowa zwana też fazą zerową. Występuje podczas zasypiania i trwa około 15 minut. W tym czasie mózg przestawia się z fal beta na fale alfa, a jego aktywność powoli spada. Interesują Cię ciekawostki o śnie? Pierwszą z nich jest to, że wchodząc w fazę zerową odczuwasz błogie uczucie odprężenia, kołysania, powolnej utraty świadomości, aż w końcu zasypiasz i przechodzisz w kolejną fazę snu, tzw. fazę pierwszą. Jeśli chcesz w maksymalnym stopniu skorzystać z tego przyjemnego, beztroskiego uczucia zrelaksowania, przejrzyj naszą stronę i dowiedz się, jaki wybrać materac

 

Fazy snu: Faza pierwsza

Fale mózgowe przełączają się na częstotliwość theta. W świadomości zaczynają się pojawiać dziwne obrazy i dźwięki, zupełnie ze sobą niepowiązane, powoli tracimy kontakt ze rzeczywistością. Sen w tej fazie jest bardzo płytki, więc gdyby nas ktoś wtedy obudził, zapewne byśmy powiedzieli, że w ogóle nie spaliśmy.

 

Fazy snu: Faza druga

Po pierwszej fazie następuje całkowite wyłączenie świadomości, tym samym wchodzimy w drugą fazę snu. W tym momencie następuje obniżenie częstotliwości fal mózgowych. Pojawiać się mogą jednak pojedyncze skoki fal, prawdopodobnie w ten sposób mózg sprawdza czy nasz organizm zapadł już w sen właściwy.

 

Fazy snu: Faza trzecia i czwarta

Gdy już zaśniemy, przechodzimy w fazę NREM, która przygotowuje nasz mózg i organizm do marzeń sennych, w tej fazie mózg wyłącza większość swoich funkcji lub zmniejsza się ich nasilenie. Podczas tej fazy organizm najlepiej odpoczywa i regeneruje się, dlatego jeśli obudzimy się w trakcie tej fazy, będziemy niewyspani, rozkojarzenia i zmęczeni.

W trakcie trzeciej i czwartej fazy mózg przechodzi z fal theta na fale delta. Oddech staje się regularny, rzadszy i spokojniejszy, spada ciśnienie tętnicze, ustają ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni zanika, spada temperatura ciała. Jeśli chodzi o ciekawostki o śnie w tej fazie, to warto wiedzieć, że do krwi uwalniany jest hormon wzrostu, a więc przyspieszone jest w tym czasie również gojenie się ran. Sprawdź jaki wybrać materac, aby był on najlepszy dla regeneracji organizmu w każdej z faz snu.

Podczas snu mózg przechadza się pomiędzy poszczególnymi fazami snu. Każda z faz trwa ok. 90-110 minut, po tym czasie mózg wchodzi w kolejną z faz. Oznacza to, że jeśli śpisz w ciągu nocy minimum 8 godzin, to pięciokrotnie przechodzisz przez wszystkie fazy snu.

 

Ciekawostki o śnie: faza REM

Po upływie 90 minut nieprzerwanego snu, mózg ponownie wznawia swoją pracę i z fal delta przechodzi do fal theta i alfa, wracając od fazy czwartej do pierwszej. Gałki oczne zaczynają się poruszać i wchodzimy w fazę REM, podczas której śnią się marzenia senne. Podczas tej fazy snu obrazy są o wiele bardziej dokładne i wyraźne niż podczas snu w fazie pierwszej.

Kiedy obudzimy się w fazie REM, dokładnie potrafimy opowiedzieć, co nam się śniło. W tej fazie snu każdy człowiek ma marzenia senne, jednak jak mówią ciekawostki o śnie, nie wszyscy z różnych przyczyn je zapamiętują. Faza REM jest specjalnym stadium snu. Umysł jest skierowany tylko na odbieranie świata wewnętrznego, wirtualnego. Bodźce z zewnątrz co prawda dochodzą, lecz są zazwyczaj przez mózg ignorowane. Podczas fazy REM mięśnie szkieletowe są całkowicie zwiotczałe, żeby ciało na łóżku nie odgrywało ruchów ze snu, który właśnie śnimy. Zjawisko to nazywa się paraliżem sennym. 

Podczas fazy REM mózg wykonuje zwiększoną pracę, co pozwala mu się zregenerować. Dzięki tej fazie również na długo zapamiętujemy informacje, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia. Ma to ogromne znaczenie podczas nauki i przyswajania dużej dawki wiedzy, bez dobrego snu nasze wyniki w nauce nigdy nie będą dobre.

Dla naszego organizmu wszystkie fazy snu są równie ważne. Bez fazy zasypiania, z którą najczęściej mamy największe problemy, nie będzie kolejnych etapów snu. Nie będzie fazy przygotowującej do marzeń sennych, czyli NREM, a bez niej nie będzie najważniejszej – fazy REM, czyli czasu aktywnego wypoczynku mózgu, w czasie którego zapamiętujemy to, czego się nauczyliśmy w ciągu dnia, czasu, to także moment, gdy na nowo i w inny sposób przeżywamy to, co się wydarzyło w trakcie minionego dnia. 

Nasz organizm najbardziej korzysta ze sny podczas pierwszej część nocy, kiedy najdłuższe są fazy odpowiedzialne za odpoczynek i regenerację. Im bliżej rana, tym faza REM jest dłuższa, natomiast prawie wcale nie występuje faza trzecia i czwarta.

Jaki wybrać materac, aby maksymalnie wykorzystać regenerujące właściwości snu

Jeśli interesują cię ciekawostki o śnie, z pewnością wiesz już dużo o tym, jak ważny jest on w regeneracji całego organizmu. Warto zastanowić się również, jaki wybrać materac, aby móc skorzystać w pełni z relaksu i wypoczynku, który jest tak niezwykle cenny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 

wróć do listy