Szybki tryb życia, duża ilość obowiązków, ciągła presja i spore natężenie stresu powodują, że coraz więcej z nas odczuwa duże zmęczenie w ciągu dnia. Spadek energii, następujący w samym środku naszych obowiązków, np. w trakcie pracy, jest bardzo uciążliwy i trudny do zignorowania. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z nim jest krótka drzemka w ciągu dnia. Czy jest to dobry pomysł? Ile powinna trwać drzemka, by była regenerująca i korzystna? Sprawdź, czy spanie w ciągu dnia się opłaca!
Na przestrzeni lat zmieniało się stanowisko naukowców i medyków w stosunku do drzemki. Jedni twierdzili, że krótka drzemka po obiedzie czy w trakcie pracy poprawia samopoczucie i działa jak zdrowy oraz naturalny zastrzyk energii. Inni uważali, że spanie w ciągu dnia zaburza rytm dobowy i negatywnie wpływa na późniejszy sen właściwy w ciągu nocy. Jak więc jest z tą drzemką? Czy drzemka jest zdrowa i warto sobie ją uciąć, czy lepiej jej unikać i jakoś inaczej poradzić sobie z nagłym zmęczeniem w ciągu dnia? Jeśli zastanawiasz się jak się wysypiać lepiej, a przede wszystkim jak poradzić sobie ze zmęczeniem w ciągu dnia, z tego artykułu dowiesz się, czy drzemka to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Drzemka w ciągu dnia - zalety krótkiego snu:
- pozwala nabrać sił, gdy dopada nas nagłe zmęczenie;
- działa wyciszająco, zmniejsza poziom stresu i napięcia, obniżając poziom kortyzolu;
- poprawia ukrwienie mózgu;
- pobudza kreatywność i zdolność logicznego myślenia;
- zwiększa produktywność;
- poprawia nasze samopoczucie i nastrój;
- pomaga w walce z bólem głowy;
- poprawia czujność i sprawność motoryczną;
- poprawia pamięć i zdolność uczenia się;
- może obniżać ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia, udaru i zawału serca;
- pobudza regenerację komórek ciała;
- reguluje wydzielanie hormonów;
- uzupełnia niedobory snu.
Wady drzemki - kiedy krótki sen może szkodzić:
- może utrudniać zasypianie wieczorem i powodować wybudzanie się w trakcie nocy;
- krótkie drzemki mogą tuszować problemy zdrowotne, których objawem jest zmęczenie;
- może powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2;
- może powodować wystąpienie bezdechu sennego.
Czy drzemka jest zdrowa?
Okazuje się, że negatywne skutki drzemki pojawiają się znacznie rzadziej, a liczba zalet drzemki zdecydowanie przewyższa liczbę potencjalnych wad. To właśnie dlatego mówi się, że drzemka po obiedzie, po południu czy w przerwie od pracy to naprawdę dobry sposób na naładowanie się energią. Drzemki są także procesem, na którym bazuje bardzo popularny ostatnimi czasy i chwalony sen polifazowy. Niektórzy sugerują także, że drzemki muszą być dobre, gdyż są bardzo naturalnym zjawiskiem - już jako dzieci ucinaliśmy sobie wiele drzemek w ciągu dnia jako coś najbardziej oczywistego. Zatem odpowiedź na pytanie “czy drzemka jest zdrowa” brzmi “tak!”. Aby jednak skorzystać z jej dobrodziejstwa, należy stosować drzemki w przemyślany i określony sposób.
Ile powinna trwać drzemka?
Chociaż często nie planujemy drzemki o określonej porze i długości trwania, a raczej następuje ona bardzo spontanicznie, to jednak wielu naukowców mówi o tym, że powinny być one przez nas planowane i kontrolowane. Najlepiej, by drzemki były regularne i następowały o podobnej, określonej porze. Najlepiej, by drzemka trwała między 5 a 30 minut, a większość źródeł wskazuje 20 minutową drzemkę jako tę najskuteczniejszą. Jest to uzasadnione tym, że drzemka powinna zakończyć się przed przejściem snu w fazę drugą, snu głębokiego. Warto nastawić sobie budzik po tym czasie, by nie ryzykować zapadnięcia w dłuższy sen, który rozstroi nasz organizm. Taka krótka drzemka zastąpi nam filiżankę mocnej kawy i znacznie bardziej skutecznie zadziała na nasz organizm, pobudzając go i dodając energii. Zadbaj o dodatkowe okrycie, gdyż w czasie drzemki temperatura naszego ciała spada. Postaraj się znaleźć sobie również wygodne i spokojne miejsce, by nie obudzić się nagle i gwałtownie przez np. głośne dźwięki. Stosując się do tych zasad możesz mieć pewność, że spanie w ciągu dnia Ci się opłaci.
Postarajmy się, by nasza drzemka nie nastąpiła później, niż o godzinie 18, gdyż może utrudniać późniejsze zapadnięcie w sen nocny. Tak naprawdę drzemka powinna zakończyć się najpóźniej na 4h przed snem nocnym, dlatego np. jeśli planujesz zasnąć o 22:00, powinieneś uciąć sobie drzemkę najpóźniej o godzinie 17:40 (zakładając, że będzie trwała maksymalnie rekomendowane 20 minut). Doskonałym narzędziem do planowania czasu snu jest kalkulator snu, który podpowie Ci, jak wykorzystać nocny odpoczynek w maksymalnie efektywny sposób.
Czy drzemka po obiedzie to dobry pomysł?
Wielu z nas ma największą ochotę na drzemkę tuż po zjedzeniu największego posiłku w ciągu dnia, którym najczęściej jest obiad. Poobiednia drzemka najczęściej stosowana jest przez dzieci, a także dorosłych zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich (popularna sjesta). Tuż po spożyciu obiadu nasz organizm korzysta z zasobów energii, które przeznacza na trawienie. To właśnie dlatego jesteśmy wtedy ospali i znacznie trudniej jest nam skoncentrować się. Drzemka po obiedzie wydaje się więc być bardzo naturalną odpowiedzią na potrzeby naszego organizmu. Czy tak jest w rzeczywistości? Tu również są dwie szkoły. Jedni mówią, że poobiednia drzemka pomoże nam zrelaksować się po zjedzeniu posiłku i dać organizmowi czas na strawienie go, a także powrót do dalszych działań. Inni sugerują, że leżąca pozycja zakłóca procesy trawienne, a drzemka po obiedzie naraża nas na uczucie ciężkości i wzdęcia. Aby przekonać się, jak jest naprawdę, warto po prostu spróbować poobiedniej drzemki i obserwować, jak zareaguje na nią nasz organizm.
Wygląda więc na to, że spanie w ciągu dnia warto po prostu wypróbować na własnym organizmie, by przekonać się, czy przyniesie ono nam więcej korzyści czy wad. Jeśli poczucie konieczności ucięcia sobie drzemki Ci przeszkadza i utrudnia codzienne funkcjonowanie, być może jest to objaw niewystarczająco regenerującego snu nocnego. Sprawdź wtedy nasze sposoby na bezsenność i popracuj nad tym, by Twój sen nocny był bardziej spokojny, relaksujący i odżywczy.