Powiedzmy sobie szczerze, sen nie jest najwyżej na Twojej liście codziennych zadań do wykonania. Ważniejsza jest praca, czas poświęcany na Twoje pasje, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, sen jest gdzieś na końcu tej listy i nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się w ogóle o nim zapomnieć lub minimalizować czas poświęcony właśnie na spanie. To ogromny błąd. Dlaczego?
Sen jest jak najlepsze lekarstwo
Jeśli boli Cię głowa lub czujesz, że dopada Cię przeziębienie – wyśpij się, a od razu poczujesz się lepiej. Sen jest potrzebny Twojemu organizmowi, żeby odpoczął i się zregenerował. Niestety nie jesteś maszyną i nie możesz pracować na najwyższych obrotach 24h/dobę. Potrzebujesz odpoczynku. Im wcześniej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej dla Ciebie. Sen jest bardzo cenny. Podczas snu odpoczywa całe Twoje ciało i Twój umysł. Mięśnie się rozluźniają, narządy spowalniają pracę i odpoczywają. Sen pomaga nabrać Ci sił, żebyś następnego dnia mógł pracować na najwyższych obrotach. Jeśli się nie wysypiasz lub śpisz za mało, jesteś ciągle zmęczony i rozdrażniony, nie pracujesz efektywnie, nie potrafisz się na niczym skupić, obniża się Twoja zdolność logicznego myślenia i aktywności umysłowej. Nawet niewielki niedobór snu odbija się na Twoim zdrowiu, nastroju, zdolnościach poznawczych czy produktywności.
Dlaczego warto się wysypiać?
Śpiąc minimum osiem godzin codziennie w nocy, będziesz czuł się o wiele lepiej w pracy. Wydajniej będziesz pracował, efektywniej zarządzał swoim czasem, będziesz miał więcej energii do działania. Warto dodać, że nawet jednorazowe zmniejszenie liczby snu poniżej ośmiu godzin bardzo szybko odczujesz – po prostu na drugi dzień będziesz bardzo zmęczony i będziesz miał na nic siły i ochoty. Doraźną „pomocą” w takiej sytuacji może być 20-30 minutowa drzemka w ciągu dnia. To bardzo pomaga przezwyciężyć zmęczenie i nabrać choć odrobiny energii.
Korzyści płynące ze snu
- Sen wpływa korzystnie na szereg procesów myślowych, które pomagają skutecznie rozwiązywać problemy. Wyspany potrafisz lepiej i głębiej wejrzeć w istotę problemu, łatwiej i szybciej „wpadają” Ci do głowy rozwiązania, szybciej kojarzysz, jesteś bardziej kreatywny.
- Podczas snu wydziela się niezbędny dla organizmu hormon wzrostu. Jest on odpowiedzialny nie tylko za wzrost, ale również za regenerację komórek oraz wymianę zużytych komórek na nowe.
- W czasie snu zwalnia Twój metabolizm, nie wydzielają się hormony stresu: kortyzol i katecholaminy. Wszystkie komórki ciała zaczynają działać wolniej i się regenerują. Prawidłowa regeneracja komórek podczas snu to dłuższa młodość, zwiększona odporność organizmu na choroby, szybsza i wydajniejsza praca mózgu.
- Sen wpływa i przyspiesza proces uczenia się i zapamiętywanie.
Jak zwiększyć ilość snu i polepszyć jego jakość?
- Kładź się spać codziennie o tej samej porze, zapewniając sobie minimum osiem godzin snu. Dzięki systematyczności Twój organizm szybko się przyzwyczai i nie będziesz miał problemów z zasypianiem.
- Zacznij się wyciszać przynajmniej na 30 minut przed planowaną godziną położenia się spać. Nie zaśniesz kiedy będziesz pobudzony i zajęty jakąś czynnością np. przeglądaniem stron w Internecie. Żeby zasnąć musisz stworzyć sobie pewien rytuał, np. słuchanie relaksującej muzyki albo czytanie książki.
- Zanim pójdziesz spać, zapisz na kartce to, co zaprząta twoje myśli, zwłaszcza jeżeli są to jakieś sprawy, o których musisz koniecznie sobie rano przypomnieć. Jeżeli zostawisz je w pamięci, rzeczy te będą utrudniać Ci zaśnięcie.
Mamy nadzieję, że nasze argumenty przekonały Cię, że sen trzeba traktować poważnie. Sen jest największym dobrem jakie możesz podarować swojemu organizmowi. Sen to samo zdrowie, dlatego zacznij dbać, o to, by codziennie się dobrze wysypiać.