Czy materac z pianki może być bezpieczny?

Materac
Czy materac z pianki może być bezpieczny?

Materace z pianki to najbardziej popularny i najczęściej wybierany model materaca. Nic w tym dziwnego, bo materace tego typu są bardzo wygodne, w większości zapewniają przyjemny i komfortowy sen. Czy jednak materace piankowe są dobrym wyborem, gdy coraz więcej mówi się o toksycznych substancjach, które zawierają niektóre modele? Czy w związku z tym materac piankowy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Materac z pianki - rodzaje materacy

Materace z pianki wysokoelastycznej 

Pianka wysokoelastyczna inaczej nazywana jest pianką HR, zbudowana jest z milionów pęcherzyków, dzięki czemu zapewnia bardzo dobre dopasowanie materaca do naturalnego kształtu ciała i gwarantuje przyjemny sen. Piankę HR stosuje się do produkcji materacy kieszeniowych, materacy bonelowych, materacy lateksowych, materacy dla dzieci oraz materacy rehabilitacyjnych.

Materace z pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna nazywana jest również pianką Visco lub memory. Ten rodzaj pianki reaguje na ciepło, zwiększając swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury ciała. W ten sposób pianka przejmuje ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając odpowiednie podparcie na całej powierzchni, szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

Materac z pianki termoelastycznej to idealny materac dla osób z bólami pleców i kręgosłupa. Zaletą materacy piankowych jest to, że nie powodują one nacisków punktowych, dzięki czemu krew lepiej przepływa, dając większe ukrwienie wszystkich komórek ciała. Spanie na materacach termoelastycznych jest szczególnie polecane w przypadku leczenia urazów oraz po zabiegach ortopedycznych, bo posiadają one właściwości rehabilitacyjne.

 

Czy warto kupić materac piankowy?

Materac piankowy jest bardzo dobrym wyborem, ale musimy sprawdzić, jakie substancje zawiera pianka, z której jest zrobiony. Konwencjonalny materac piankowy zawiera więcej substancji toksycznych niż beczka ropy, nic więc dziwnego, że substancje toksyczne występujące w materacach znajdują się w próbkach ludzkiej krwi. Pianki wykorzystywane w większości materacy zawierają wiele substancji ropopochodnych, toksycznych i rakotwórczych. Śpiąc na takim materacu, co noc wdychamy szkodliwe substancje, a skóra jako największy organ ciała je wchłania. Wydzielane przez materac substancje są bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia i życia użytkownika materaca. Mimo tego, nie trzeba całkowicie rezygnować z zakupu materaca piankowego, wystarczy wybrać model, który nie zawiera toksycznych substancji i jest bezpieczny dla zdrowia.

materace piankowe

Jaki materac piankowy kupić, żeby był bezpieczny?

Bezpiecznym zakupem będą ekologiczne materace, dlaczego? Ekologiczne materace zbudowane są z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej,która zawiera w swoim składzie nawet do 50% naturalnego oleju roślinnego i są obecnie jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań wykorzystywanych przez producentów materacy na rynku. Zastosowanie surowców naturalnych podczas produkcji materaca wpływa na ochronę środowiska i ma dobry wpływ na zdrowie śpiącego. Dzięki zastąpieniu substancji toksycznych, które znajdują się w większości materacy piankowych, olejami roślinnymi, pianka w materacach ekologicznych nie zawiera związków rakotwórczych, w tym DCB.

Materace ekologiczne

Wśród materacy z ekologicznej pianki  PlantPur wyróżniamy: PlantPurComposite, PlantPur Natural, PlantPur Life, PlantPur Baby i wymienny materac nawierzchniowy.

Nasz sklep z materacami oferuje materac PlantPur Composite składa się z dwóch warstw o łącznej grubości 27 centymetrów. Pierwsza warstwa, to baza materaca, druga to przyszyty zamkiem błyskawicznym materac nawierzchniowy. Baza materaca wykonana jest z zalanych sprężyn pianką poliuretanową, połączonych ekologiczną pianką HR, która nie zawiera toksycznych klei i rozpuszczalników. Druga warstwa składa się z doszytego zamkiem błyskawicznym, ściągalnego materaca nawierzchniowego z możliwością konfiguracji, wykonanego z połączenia dwóch ekologicznych pianek: termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała i wysokoelastycznej, która nadaje elastyczności.

Wysokość materaca PlantPur  Natural to 23 centymetrów. Materac składa się z pianki o bardzo wysokiej gęstości HR 35kg/m3 z dodatkiem oleju kokosowego oraz pianki PlantPur Visco z dodatkiem do 50% olei roślinnych. Materac składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa to baza materaca wykonana z pianki PlantPurHR (35kg/m3) z dodatkiem oleju kokosowego. Funkcją bazy jest to, że nadaje ona materacowi stabilność i trwałość, ponadto powierzchnia moletkowana gwarantuje prawidłowe ułożenie ciała oraz poprawia krążenie krwi. Druga warstwa materaca składa się z pianki PlantPur Visco (50kg/m3) i ma wysokości 3 centymetrów. Warstwa ta nadaje materacowi komfort oraz sprawia, że dostosowuje się on idealnie do ciała śpiącego.

Grubość ekologicznego materaca PlantPur Life to 20 centymetrów. Ten model materaca nie zawiera pianki termoelastycznej. Pianka ta została zastąpiona pianką HR oraz HD. Dzięki połączeniu tych dwóch typów można stworzyć materac z pianki idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Materac posiada ściągany pokrowiec, który można wyprać w pralce.

Materac PlantPurBaby ma wysokość 14 centymetrów. Składa się z pianki PlantPurHR 35kg/m3 (10cm) oraz PlantPurVisco 50kg/m3 (3cm). Taka konfiguracja zapewni każdemu maluszkowi zdrowy i spokojny sen, podpierając jednocześnie kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Materac nawierzchniowy składa się z 3 cm pianki Visco i 2 cm ekologicznej pianki HR połączonych ze sobą przy użyciu naturalnego kleju żywicowego.

Materace ekologiczne odpowiadają na potrzeby użytkowników, którzy chcą mieć materac wyprodukowany w zgodzie z naturą, zawierający ekologiczne, naturalne substancje i bezpieczny dla zdrowia. Materace ekologiczne powstały w trosce o ekologię oraz życie i zdrowie użytkowników materacy piankowych

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar