Nocne wybudzanie, dlaczego kilkakrotnie budzę się w nocy, przyczyny

Materac,Sen
Nocne wybudzanie, dlaczego kilkakrotnie budzę się w nocy, przyczyny

Dlaczego budzę się 2,3,4,5, a nawet 6 razy w ciągu jednej nocy? To pytanie, które nurtuje wiele osób, niepotrafiących przespać całej nocy bez przerwy. Przyczyn nocnego wybudzania może być wiele, od bardzo prozaicznych po poważne problemy zdrowotne.
 
Jeśli systematycznie budzisz się w środku nocy, a potem przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut nie możesz zasnąć, prawdopodobnie rano jesteś zmęczony. Nocnych uzasadnionych pobudek nie można zatem bagatelizować, ponieważ długotrwałe niedosypianie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przyczyn przerywanie snu może być wiele, część z nich to złe nawyki w ciągu dnia lub wieczorem, inne mają podłoże zdrowotne i wymagają konsultacji medycznej. Zanim wybierzesz się do lekarza, sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Dlaczego budzę się o świcie i nie mogę zasnąć?

Wiele osób narzeka, że budzi się w środku nocy, lub o poranku i nie może już zasnąć, kiedy wszyscy domownicy jeszcze znacznie śpią. Wśród nich jest spora grupa osób, wie jak duże znaczenie dla naszego zdrowia, ma sen. Dbając o higienę snu, kładą się między 21 a 22, prowadząc regularny tryb życia, przed snem starają się wyciszyć i odpocząć. W ciągu dnia znajdują czas na drzemkę, która czasem przedłuża się z 15-20 minut do kilku godzin. Jednak dłużej nie znaczy lepiej.
 
Dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 8 godzin snu na dobę, jeśli wyczerpie ten limit, a w ciągu dnia nie pracuje ponad siły. To w naturalny sposób po przespaniu 8 godzin budzi się, bez względu na to, która jest godzina. Zatem jeśli kładziesz się spać o 20, to o 4 rano, twój organizm jest wyspany, wypoczęty i gotowy mierzyć się z kolejnym dniem. Jeśli chcesz uniknąć wybudzania się o świcie, zacznij chodzić spać nieco później lub wylicz dokładny czas snu w kalkulatorze snu.

Dlaczego budzę się o świcie i nie mogę zasnąć_

Dlaczego budzę się w środku nocy, chociaż już nie karmie?

Budzisz się w środku nocy, chociaż twoje dziecko już wyrosło z nocnego karmienia i nie musisz już zmieniać mu pieluszki. Taki problem zgłasza wiele młodych mam, które przez kilka pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka marzyły o przespaniu całej nocy. A kiedy wreszcie jest to możliwie, budzą się w środku nocy i nie mogą zasnąć przez kolejne kilkadziesiąt minut. Nocna aktywność o określonej godzinie przez kilka miesięcy sprawiła, że twój zegar biologiczny się przestawił, ale z biegiem czasu wszystko wróci do normy.

Dlaczego-budzę-się-kilka-razy-w-ciągu-nocy

Dlaczego budzę się kilka razy w ciągu nocy?

Kilkakrotne wybudzanie się w nocy jest męczące, przerywany sen nie pozwala na regenerację organizmu ani też na wypoczynek. Nie można tego bagatelizować, dlatego koniecznie sprawdź, jaka jest przyczyna. Do najczęściej spotykanych powodów budzenia się należą:

  • Drętwienie kończyn, to nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej występuje z powodu spania na zbyt twardym lub za miękkim materacu, na którym twoje ciało nie ma odpowiedniego podparcia. W praktyce oznacza to, że cały twój ciężar jest przenoszony na kończyny. Przygnieciona ręka czy noga ma ograniczone krążenie krwi, co odczuwasz jako drętwienie.
  • Ból kręgosłupa, osoby, które śpią na niewygodnym zużytym lub zbyt miękkim materacu bardzo często budzi uporczywy ból kręgosłupa. Jest on wywołany leżeniem w nienaturalnej pozycji. Jeśli chcesz przespać całą noc i nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych, zrezygnuj z miękkiego materaca gąbkowego, który ugina się pod ciężarem głowy, pośladków i kolan. Na takim łóżku głowa i dolna część tułowia znajdują się niżej niż pozostałe części ciała. A to oznacza, że przez całą noc śpimy w niewygodnej, niezdrowej pozycji, która po kilku latach może doprowadzić nawet do skrzywienia kręgosłupa.
    Zużyty materac z nierówną powierzchnią, nawet najlepsze materaca po kilku czy kilkunastu latach wymagają wymiany,co wynika z faktu ich zużycia. Jeśli więc kładąc się spać, szukasz wygodnego miejsca, omijasz wystające sprężyny, dołki, które powstały przez długie lata użytkowania materaca. To znak, że najwyższa pora kupić nowy. W efekcie przez większą część nocy czuwasz, żeby spać w komfortowych warunkach. A kiedy wreszcie uda Ci się zasnąć głębokim snem, budzisz się, kiedy zmienisz pozycję i położysz się w miejscu, które unikałeś, kładąc się spać.
  • Napięciowy ból głowy, powszechnie uważany za dolegliwość osób zestresowanych i spędzających długie godziny przed komputerem. Występuje on również u tych, którzy śpią w wymuszonej i niewygodnej pozycji. Jeśli twoje łóżko nie podtrzymuje głowy, mięśnie karku nie rozluźniają się, lecz przez całą noc są napięte. Rano budzisz się z napięciowym bólem głowy, który zaczyna się już od karku.
  • Głód jest kolejną przyczyną nocnych pobudek, wiele osób, które chcą utrzymać wagę na odpowiednim poziomie, rezygnuje z kolacji. Część z nich kładzie się spać głodna w nadziei, że sen będzie silniejszy od uczucia głodu. Niestety w większości przypadków głodni nie możemy zasnąć, a nawet jeśli nam się to uda, budzimy się w nocy. Najczęściej szklanka wody czy soku nie pomaga i wcześniej lub później musimy zjeść. Jedzenie ciężkiej kolacji tuż przed snem istotnie do zdrowych nie należy. Jednak lekki posiłek na godzinę lub dwie przed położeniem się do łóżka, może skutecznie zlikwidować problem przerywanego snu.
  • Stres przed snem to kolejna przyczyna, której w większości przypadków jesteśmy sami sobie winni. Jeśli kładąc się do łóżka, rozmyślamy tym jak rozwiązać nasze kłopoty. Jak znaleźć rozwiązanie nurtujących nas kwestii lub rozpamiętujemy niemiłe sytuacje, w których uczestniczyliśmy w dzień. W nocy, zamiast się relaksować, odpoczywać przetwarzamy to, o czym myśleliśmy przed snem. Stres wywołuje złe sny i w nocy budzimy się poirytowani, zestresowania a czasem nawet wystraszeni. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg przetwarza wszystkie dla nas ważne wydarzenia, te, które nami wstrząsnęły lub nas zdenerwowały. Jeśli wieczorem rozmyślamy nad nimi, potęgujemy reakcję naszego organizmu w czasie snu. W efekcie czego budzimy się po kilka lub kilkanaście razy, często nie pamiętając snów, a jedynie odczuwając zdenerwowanie lub lęk, który one wywołały. 
  • Uporczywy katar i kaszel alergiczny. Nawet jeśli do tej pory wszelkiego rodzaju alergie i reakcje uczuleniowe nie dokuczały Ci. A w ostatnim czasie coraz częściej budzi Cię kaszel lub katar, mimo że nie jesteś przeziębiony. To może być alergia na roztocza, kurz, a także grzyby i pleśnie. Alergie występują w każdym wieku i mogą się pojawić po raz pierwszy nawet u osób dojrzałych. A sprzyja im spanie w niehigienicznych warunkach. Nawet jeśli regularnie sprzątasz swoją sypialnię odkurzacz podłogę i zmieniasz pościel, w tradycyjnych materacach, których nie możesz prać równie często, jak bielizny pościelowej, żyją miliony roztoczy, a Ty śpisz na ich odchodach. Ponadto materac w nocy jest wilgotny i ciepły, a w jego wnętrzu tworzą się grzyby i pleśnie. Jest on więc całym zbiorowiskiem silnych alergenów.

Jak uniknąć nocnego budzenia się

Jak uniknąć nocnego budzenia się?

Zacznij od poprawienia komfortu swojego snu. Wyeliminuje wszystkie wymienione przyczyny nocnego wybudzania. Zadbaj o pomieszczenie, w którym udajesz się na nocny odpoczynek. Wprowadź do sypialni spokojne kolory, jeśli w pokoju, w którym śpisz, jest telewizor, zrezygnuj z niego już dwie godziny przed planowanym zaśnięciem. Ureguluj swój zegar biologiczny. Zawsze kładź się o zbliżonej godzinie, zgodnie z zapotrzebowaniem na sen.

Zadbaj o swoje łóżko oraz materac, podaruj sobie komfort w czasie snu. Zamień swój dotychczasowy materac na piankowy, antyalergiczny i taki, w którym nie mnożą się roztocza, nie tworzą się pleśń i grzyby. Nie szukaj tanich gąbkowych modeli, na których będziesz spać w nienaturalnej pozycji. Jeśli chcesz spać wygodnie w łóżku wolnym od alergenów, wybierz materac piankowy Plantpur, który pod wpływem twojej temperatury przystosowuje się do anatomicznego kształtu twojego ciała.
 
Posiada gęsto dziany pokrowiec z dodatkiem srebrnej nitki i a materac nawierzchniowy jest nasączony ekstraktem z Aloes. Dzięki czemu ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, w jego wnętrzu nie powstaje pleśń, I co najważniejsze jest wyposażony w materac nawierzchniowy montowany na zamek błyskawiczny i przystosowany do prania w pralce.

Materace do spania PlantPur Natural
 
Śpiąc w tak komfortowych i higienicznych warunkach, nie doskwiera Ci alergia nocna, nie drętwieją kończyny, nie budzi Cię napięciowy ból głowy i nic Cię nie uwiera. Kup jeden z materacy Plantpur, zjedz kolację godzinę przed snem, zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni, odrzuć wszystkie troski przed snem i śpij spokojnie przez całą noc.
 

 

wróć do listy